Zespół Szkół

Idź do spisu treści

Menu główne


Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły.

Pierwszy warsztat już za nami. W dniu 14 kwietnia 2015r. byliśmy uczestnikami warsztatu, który odbył się w Warszawie w ramach projektu Szkoła Współpracy. Wzięli w nim udział: Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie ul. Jagiellońska 69 Ewa Lewicka,   przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunami SU oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Udział w warsztacie pozwolił nam poznać:
•    zasady udanej współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli,  
•    prawne aspekty współpracy,
•    dobre praktyki i przykłady satysfakcjonującej współpracy,
•    zasady prowadzenia debat.
Teraz przed nami czas na realizacje naszego wspólnego, wypracowanego podczas warsztatu pomysłu, do którego realizacji zapraszamy całą Społeczność PZSiPS.
Dziękuję uczestnikom warsztatu za poświęcony czas, za aktywny udział  i wspaniałą atmosferę!

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU


Legionowscy twórcy w Pułtusku - 10 kwietnia 2015 roku
W dniu 10 kwietnia 2015 w  pułtuskim  kinie  Narew odbył się wernisaż  IV  Przeglądu  Twórczości  Osób Niepełnosprawnych  powiatu legionowskiego.   
Uroczystego otwarcia dokonała Beata Jóźwiak  wicestarosta powiatu pułtuskiego  przy współudziale dyrektor  PCPR z Legionowa Anny Kaczmarek. Legionowscy uczestnicy uroczystości zaprezentowali gospodarzom szeroki wachlarz swoich zainteresowań artystycznych.  Wielkie brawa i wyrazy uznania zdobyli soliści  i aktorzy z  naszej  Placówki. Tomasz Idziak-Szkodziński i Jakub Piłatowicz za wykonanie utworu „Tanie dranie’ oraz Krzysztof Czapliński za utwór „What a wonderful world”.    Serca gości podbiła grupa teatralna Bajka opowieścią „Brzydkie kaczątko”.
 Łzy wzruszenia wywołała „Alicja w Krainie czarów” w wykonaniu  zespołu Mobilni z Serocka. Jest to opowieść o marzeniach , uczuciach i emocjach uczestników Środowiskowego  Domu Samopomocy .  A po przeglądzie  scenicznym nastał  czas na pokazanie gospodarzom naszego dorobku plastycznego.  Wystawa prezentuje wiele technik. Zdjęcia , rzeźby, rysunki, obrazy również prace wykonane z prasowanej słomy. Jest co oglądać i czym się cieszyć.
Całość  prezentacji  powiatu legionowskiego nasuwa wiele wniosków. Osoby niepełnosprawne  mają dużo do przekazania społeczeństwu i pragną być wysłuchane.  Przekaz ten  jest jasny i ciekawy, bo  adresowany do wszystkich zmysłów odbiorcyPrezentacja dorobku artystycznego twórców niepełnosprawnych przynosi zaszczyt terapeutom nauczycielom, rodzinom oraz władzom samorządowym. Jest dowodem na to , jak wiele wysiłku wkładają  niepełnosprawni, aby  zostać wysłuchanymi.
Już 21 kwietnia 2015 roku  twórcy z powiatu pułtuskiego zaprezentują swoje osiągnięcia  w Legionowie.   Mam nadzieję ,że  wystawy  zarówno w pułtuskim kinie Narew jak w legionowskiej  galerii „Ratusz” przyciągną  rekordową liczba  gości.


http://www.wiadomosci24.pl/artykul/alicja_w_krainie_czarow_legionowscy_tworcy_w_pultusku_328861.html

 Misterium wielkanocne. „O Krzyżu i człowieku”- 31 marzec 2015
W dniu 31 marca 2015 w Wielkim Tygodniu  grupa  teatralna  naszej Placówki przedstawiła misterium wielkanocne „ O Krzyżu  i człowieku”.
Opowieść zaprezentowana społeczności szkolnej to połączenie pieśni, wierszy, dialogów i scen w jedną spójną całość traktującą o związku człowieka z Bogiem.  Krzyż   jest  w opowieści  symbolem cierpienia i męki Jezusa. To Chrystus jest centrum zainteresowania. Do Niego bowiem zwracają się wszyscy występujący. Jemu poświęcone są wszystkie pieśni i wiersze. Misterium to dokładne przedstawienie drogi krzyżowej, sceny z pojmania, sądu i ukrzyżowania. W tą opowieść   wplecione są  sceny  z  współczesnego życia Jak podkreśliła we słowie wstępnym  autorka scenariusza  Danuta Zalewska  zmartwychwstanie Jezusa  jest światłem przywołującym nas do prawdziwych celów życia. Nadaje jemu głęboki sens   i jest czynnikiem motywującym do walki z słabościami.  Wskazuje, że  życie  trwa nawet po śmierci. Myślą przewodnią były słowa „Bóg uczy miłości”.  Wymowę  przesłania  podkreśliła prosta scenografia i gra świateł. Uroczystego charakteru dodało głębokie zaangażowanie w przygotowanie misterium  całej społeczności szkolnej. Na scenie jak zwykle młodych aktorów wspierali nauczyciele i rodzice. -Dla mnie to zaszczyt i wyróżnienie- mówiła Barbara Dylewska, matka biorąca udział w Misterium- mieć możliwość współpracy. Biorąc udział w przedstawieniach, mam nadzieję, że wzorce religijne i wartości, które razem przekazujemy, pielęgnujemy - kiedyś zaowocują u naszych widzów. Dla mnie osobiście jest to wielkie przeżycie (nie mówiąc o tremie jaką za każdym razem przeżywam), wspierana przez moją rodzinę, która pomaga mi w przygotowaniach czuję się potrzebna, a spotkania w szkole na próbach, oraz przedstawieniach tylko potęgują te pozytywne emocje. Słowa  i tak nie wyrażą w pełni tego co czuję, wiem, że jest to początek fajnej przygody i dużego doświadczenia. Z niecierpliwością czekam na kolejne zadania.- zaznaczyła. Na zakończenie dyrektor naszej Placówki pani Ewa Lewicka życzyła zebranym i ich rodzinom wspaniałych świąt. Specjalne  życzenia  społeczność szkolna złożyła   wszystkim   kapłanom, a przyjął  je i podziękował obecny na uroczystości  ksiądz  Łukasz Tarasiuk  z  parafii  św. Jana Kantego w Legionowie.

                                                                                                                     Jerzy Jastrzębski
                        
Wielkanoc 2015- Kiermasz fundacji „Promień Słońca” - 24- 25 marca 2015

W dniach 24- 25 marca 2015 odbył się Wielkanocny Kiermasz fundacji „Promień Słońca” działającej na rzecz osób niepełnosprawnych.
Organizatorzy :społeczność szkolna Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”, Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Legionowie  i Jabłonnie oraz Niepublicznego  Europejskiego Gimnazjum  Językowego,  zbierali fundusze na  zakup pomocy dydaktycznych i rekwizytów teatralnych dla podopiecznych fundacji –uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69.

                                                                          Jerzy Jastrzębski

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kiermasz_fundacji_promien_slonca_wielkanoc_2015_327323.html


IV Przegląd Twórczości w Legionowie - Święto Twórców- 20 marca 2015 roku

20 marca 2015 roku w ratuszu spotkali się wszyscy twórcy- uczestnicy IV Przeglądu Twórczości odbywającego się w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Dzień ten jest bardzo ważny. Jest to święto twórców, ich rodzin, terapeutów, nauczycieli. Do konkursów przygotowywali się od kilku miesięcy. Udział w nich motywuje do terapii i nauki. Przygotowanie prac na określonym poziomie wymaga czasu i wysiłku. Efekt końcowy podkreśla tylko znaczenie terapii przez sztukę w życiu uczestników przeglądów twórczości. W tym roku nagrody główne w Konkursie Form Teatralnych i Medialnych ufundowali patroni Dni Osób Niepełnosprawnych. Nagrodę Grand Prix ufundował i wręczył prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski Grupie „MOBILINI” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku za wyjątkowy zaskakujący spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. W kategorii – Grupy wokalno- muzyczne za wykonanie „Tańca z bykiem” nagrodę ufundował starosta Legionowski Jan Grabiec, a w jego imieniu wręczył ją artystom z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Legionowa Przewodniczący Rady Powiatu Szymon Rosiak W kategorii Soliści - młodsi jury przyznało I miejsce dla Krzysztofa Dudy z grupą Legionutki za wykonanie utworu „Marzenia się spełniają”, a w grupie dorosłych I miejsce dla Krzysztofa Czaplińskieg za wykonanie utworu pt. „What a wonderful world”. W konkursie plastycznym przyznano nagrody i wyróżnienia w kategoriach; fotografia, malarstwo, rzeźba. W konkursie literackim ”Jesteśmy razem„ jury przyznało pierwsza nagrodę Magdalenie Dytrych za pracę „Szklane oczy”, druga nagroda przypadła Magdalenie Otowskiej za utwór „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, trzecie miejsce (ex aequo) zajęły: Anna Wyszyńska za utwór „W kalejdoskopie”, Natalia Raczyńska za „Paradoks życia”. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów dyplomy z podziękowaniami i cenne upominki.

Jerzy Jastrzębski

Giełda Talentów : Twój Zawód- Twoja przyszłość - 10 marca 2015 roku
W dniu 10 marca 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej 8 odbyła się VII Międzyszkolna Giełda Talentów pod hasłem :Twój zawód-  Twoja przyszłość . Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Głównym celem  konkursu jest promowanie talentów młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i zwiększanie poczucia własnej wartości oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych  uczniów.
Uczestnicy prezentowali się w następujących kategoriach:  twórczość artystyczna : taniec, śpiew, konkurs plastyczny, konkursy zespołowe w kategoriach: sprzedawca, kucharz, hotelarz, piekarz, cukiernik, fryzjer. Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca: II i III miejsce w kategorii twórczość artystyczna, II i III miejsce w konkursie plastycznym oraz jako szkoła zdobyliśmy II miejsce.
Po zaprezentowaniu swoich talentów młodzież miała okazję skosztować tradycyjnego włoskiego dania : spaghetti  oraz skosztować przepysznych ciasteczek upieczonych przez uczniów.

Żaneta RyszawaProjekt 4LIFE - 6 marca 2015 roku

W dniu 6 marca 2015 roku  uczniowie gimnazjum Powiatowego Zespołu Szkół i  Placówek ul. Jagiellońska 69  i zaproszeni goście z Niepublicznego Gimnazjum Językowego w Legionowie spotkali się  na warsztatach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorami  warsztatów byli studenci ratownictwa medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zrzeszeni w stowarzyszeniu 4Life, które ma na celu promowanie oraz naukę pierwszej pomocy osób niezwiązanych z medycyną. Głównym założeniem projektu jest przełamanie strachu w pomaganiu drugiemu człowiekowi, uświadomienie, że jest to prawny i moralny obowiązek oraz nauka podstawowych czynności ratujących życie (pośredni masaż serca, oddechy ratownicze itd.), a także pierwszej pomocy w sytuacjach losowych typu: złamania, zadławienia, omdlenia i wiele innych sytuacji, z którymi możemy się spotkać na co dzień. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Pani koordynator Magdalenie Jabłońskiej i wszystkim ratownikom medycznym, którzy poświęcili swój czas i przekazali nam ogrom wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Mam głęboką nadzieję, że ten projekt na stałe zagości w murach naszej placówki a każdy z nas będzie potrafił udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

                                                                                                       Jacek Furtak„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” by było nam jeszcze lepiej…

Nasza szkoła została zakwalifikowana do edycji 2015 projektu „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” . Jest to  nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Rozwiązania te zostaną opracowane w wyniku wcześniej przeprowadzonych pogłębionych, ogólnopolskich badań sondażowych dot. opinii i postaw w każdej z grup (dyrektorzy i nauczyciele, rodzice, uczniowie) oraz konsultacji, a następnie upowszechnione w postaci poradników. Serdecznie zapraszam w imieniu Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie ul. Jagiellońska 69  i Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunami przedstawicieli Rady Rodziców do udziału w projekcie i w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu .

mgr Edyta Woźniak-Ryży
opiekun SU


  

Uroczyste otwarcie IV Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego - 5 marca 2015 roku
W dniu 5 marca  uroczystego  otwarcia IV  Dni Osób   Niepełnosprawnych  miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego dokonali: Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych  Artur Pozorek  oraz  wicestarosta powiatu Jerzy Zaborowski. Byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia Rada Pedagogiczna naszej Placówki została uhonorowana  przez kapitułę orderem ‘Przyjaciel Niepełnosprawnych”. W imieniu Rady Pedagogicznej Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie podziękowała pani  dyrektor Ewa Lewicka. „Dziękuje za to zaszczytne wyróżnienie - powiedziała -  Order „ Przyjaciel Niepełnosprawnych” jest dla nas świadectwem,  że nasze działania   na rzecz osób niepełnosprawnych zostały dostrzeżone. Jako Rada Pedagogiczna działamy nie dla poklasku ani też wyróżnień. Jako ludzie jesteśmy zobligowani do wspierania, pomagania , tworzenia przyjaznego środowiska dla  osób, które tego potrzebują. Dlatego   tytuł „Przyjaciel Niepełnosprawnych” przyjmujemy jako zaszczytne zobowiązanie- podkreśliła Order  „Przyjaciel Niepełnosprawnych” otrzymała również pani Liliana Sadowska nauczycielka naszej Placówki. Podwójna radość.  Gratulacje. Kapituła  uhonorowała  orderem  Zespół  Szkolno-Przedszkolny  „Milenium” w Legionowie reprezentowany  przez panie Helenę Olkucką i Paulinę Petrykat- Żmijewską oraz pana Roberta Olkuckiego za bezinteresowną pomoc przy organizacji wydarzeń związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Na tym nie zakończyły si ę niespodzianki jakie przyniósł ten dzień.  Wspaniały koncert zespołu TRIO+.  Piękne nastrojowe  piosenki. Występy zespołu doskonale harmonizowały z uroczystą atmosferą.  A po przerwie  emocjonujące występy w konkursie Form Teatralnych i Medialnych. W tym konkursie  wzięło udział 19 podmiotów. Jury w składzie  Paulina Petrykat-Żmijewska, Dorota Papis, Robert Szymański  oceniło 3 grupy taneczne, 4 grupy teatralne, 6 solistów oraz 6 prezentacji multimedialnych.  Wśród występujących grupy i soliści z naszej Placówki.  Podczas konkursu  było naprawdę gorąco wspaniała muzyka, kolorowe kostiumy.  Bardzo wysoki poziom wszystkich występujących. Trzymamy za naszych kciuki. Jury ma bardzo trudne zadanie. Wszystkim życzymy sukcesu. Wyniki  zostaną ogłoszone 21 marca 2015 w sali widowiskowej  ratusza.

                                                                                         Jerzy Jastrzębski

IV Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego 2015

Kalendarz wydarzeń i inne szczegółowe informacje na stronie MOK Legionowo:

http://www.moklegionowo.pl/zawartosc/don_2014.html„Nasze dzieci – nasze Przedszkole” - 25 luty 2015 roku
„Nasze dzieci – nasze Przedszkole” w myśl takiego motta  w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie 25.02.2015r. odbyło się spotkanie dotyczące prezentacji funkcjonowania i oferty Przedszkola Specjalnego. W spotkaniu uczestniczyli: kierownik Referatu Starostwa Pan Tomasz Lisowski, przedstawiciele Wydziałów Edukacji Gmin Powiatu Legionowskiego, przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz PCPR w Legionowie.  Podczas spotkania nauczyciele scharakteryzowali grupy przedszkolne wchodzące w skład Przedszkola.  Uczestnicy mogli zapoznać się ze szczegółową ofertą dotyczącą zajęć dydaktycznych, zajęć indywidualnych oraz zajęć grupowych  ukierunkowanych na wspieranie rozwoju małego dziecka niepełnosprawnego. Prowadzący szczególnie podkreślali działania skierowane na rozwój komunikacji dzieci uczęszczających do Przedszkola. Wszyscy uczestnicy poprzez udział w ćwiczeniach dotyczących komunikacji alternatywnej i wspomagającej mogli doświadczyć różnych sposób porozumiewania się np. z pomocą komunikatorów lub gestów makaton. Na zakończenie spotkania zaprezentowano film dotyczący różnych działań i aktywności, które w przedszkolu realizują dzieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania!


                                  

 „Awantura o Basię” w Teatrze Rampa - 24 luty 2015 roku
W dniu  24 lutego 2015 roku grupa uczniów naszej Placówki pod opieką nauczycieli i rodziców  udała się do Teatru Rampa w Warszawie   na muzyczną wersję  przygód Basi Bzowskiej bohaterki książki „ Awantura o Basię” Kornela Makuszyńskiego w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały.  Naszym udziałem stała się  opowieść o przygodach małej dziewczynki, której matka zginęła  w wypadku. Dziecko trafia  do kilku rodzin i dzięki urokowi osobistemu podbija wiele serc.  Jej postać  łączy  różnych ludzi. W poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, swojej rodziny  odnajduje chorego ojca.  Opiekuje się nim a jej cudowna miłość przywraca go światu. Obejrzeliśmy  wspaniałą , pełną zaskakujących  zwrotów opowieść  o rodzinie, ludzkich uczuciach, naszych wadach i śmiesznostkach. Przedstawienie utrzymuje  w specyficznym klimacie  przedwojennego kina muzyka Wojciecha Sanockiego. Wspaniała obsada aktorska i  scenografia  łącząca  efekty teatralne z filmowymi  sprawiła, że  byliśmy  zachwyceni  tym co Teatr Rampa nam zaserwował. Nasza delegacja na ręce dyrektora teatru  Witolda Olejarza przekazała podziękowania i  skromny upominek. Na zakończenie zdjęcia z wszystkimi aktorami występującymi w spektaklu. Dziękujemy.

                                                                                                                  Jastrzębski Jerzy


Integracyjne warsztaty witrażowe - 22 lutego 2015
W dni 22 lutego 2015 roku pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w integracyjnych warsztatach witrażowych. Ich pomysłodawcami byli: Fundacja „Promień Słońca” i Legionowska Pracownia Witraży 12U. Pan  Andrzej Bochacz twórca witraży, przyjaciel Placówki, prowadzący już drugi rok warsztaty pod hasłem „W krainie witraży”, a także  pan Dawid Zborowski wprowadzili nas w świat barw, szkieł i mozajek.
Celem warsztatów, w których uczestniczyli także rodzice uczniów z PZS i PS, było zapoznanie uczestników z tą cenną i zachwycającą oko techniką artystyczną. Uczniowi zdobyli umiejętności praktyczne związane z projektowaniem małych form witrażowych, cięciem szkła oraz powstawaniem witrażu – krok po kroku. Efektem finalnym warsztatów było wykonanie kolorowej zawieszki z kaboszonów, którą uczestnicy mogli zabrać do domu. Spędzone w rodzinnej i miłej atmosferze godziny z całą pewnością zaszczepiły w uczniach zainteresowanie tą cenną techniką artystyczną, wzmacniając wiarę we własne siły twórcze i zdolności manualne.

Anna SkiścimWALENTYNKOWY PIĄTEK 13-tego
Choć Walentynki w kalendarzu przypadają 14 lutego , my w szkole trochę z humorem obchodziliśmy je - tak na przekór - 13-tego w piątek. Za zgodą Pani Dyrektor mogliśmy założyć ubrania w kolorze czerwonym i dzięki temu na korytarzach zrobiło się czerwono, a jest to kolor symbolizujący  miłość. Przed południem  wszystkim , którzy podeszli z humorem do tego święta , pani Julita zrobiła pamiątkowe zdjęcia, a opiekunowie Samorządu Uczniowskiego rozdali słodycze. Takie akcje dają nam poczucie, że jesteśmy razem- Ci duzi i Ci mali :-).

Edyta Woźniak - Ryży

Spotkanie z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie - 13 lutego 2015 roku
W dniu 13 lutego 2015r. odbyło się w szkole kolejne spotkanie z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie w ramach realizowanego projektu współpracy "Planuję swoją przyszłość zawodową". W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas I - III Gimnazjum oraz klas I - III Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Tematem spotkania były zainteresowania i ich rola dla rozwoju osobistego oraz zawodowego. Nasi goście pokazywali uczniom jak wykorzystać własne zainteresowania w planowaniu kariery zawodowej. Specjaliści z Powiatowego Urzędu pracy przygotowali cała gamę pomocy dydaktycznych, aby to spotkanie uczynić jak najbardziej atrakcyjnym. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu , zadawali wiele pytań, poszukiwali odpowiedzi, rozwiązywali krzyżówki i prowadzili ożywioną dyskusję.
Kolejne spotkanie z doradcami zawodowymi odbędzie się na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Wtedy uczniowie będą mieli okazję w praktyce dowiedzieć się jak załatwiać formalności związane z poszukiwaniem pracy.

Katarzyna PrzewłockaKrólewski  karnawał w SOSW w  Pułtusku - 11 letego 2015 roku
W dniu 11 lutego wybrana grupa  27  przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i najlepszych uczniów naszej Placówki udała się do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. A. Karłowicz  w Pułtusku na coroczny bal karnawałowy. Gospodarze przyjęli  nas  bardzo serdecznie.  I tutaj jak przystało na bal karnawałowy było mnóstwo niespodzianek. Pierwsza  z nich to kolorowa,    wspaniale udekorowana sala balowa. Nastrojowa , niezapomniana muzyka  w wykonaniu dobrze nam znanego  zespołu Faktor. Jury nie tylko wyłoniło  królową i króla, ale również  innych członków rodziny królewskiej księżniczkę i księcia.  Muzyka , tańce i  stoły zastawione po królewsku sprawiły, że tak naprawdę nie chciało  si ę  opuszczać  balowej sali. Po gorących słowach pożegnania i wymianie symbolicznych  prezentów, ale z sercem przepełnionym karnawałem  ruszyliśmy w podroż  powrotną  przepełnieni wdzięcznością  za wspaniała atmosferę, z nadzieją na następne takie bale.                                                        

                                                                                                                           Jerzy Jastrzębski
KARNAWAŁ - 10 lutego 2015 roku
10 lutego w naszej placówce odbył się Bal Karnawałowy, który zorganizowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami.
Była zabawa, tańce, konkursy, wspaniała-jak zawsze - atmosfera, ale bal miał też swoje niespodzianki. Główną atrakcją- niespodzianką  był występ pana Konrada Modzelewskiego- magika i żonglera. I jak tu nie wierzyć w magię, skoro byliśmy świadkami takich cudów? Występ oczarował nie  tylko uczniów ,ale też dorosłą cześć publiczności. Kolejną atrakcją-niespodzianką było wystrzelone konfetti podczas wręczania nagród dla królowej i króla balu, którymi zostali Olga z IBG i  Kuba z klasy IB. Wszyscy bawili się doskonale. A na sporą część uczniów w dniu następnym czekał kolejny bal…

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU
WARSZTATY "Alternatywne i Wspomagające Metody komunikacji"- 9 lutego 2014 roku
Dnia 9 lutego odbyły się w naszej placówce warsztaty dla dzieci z naszego przedszkola oraz dla dzieci autystycznych z powiatu legionowskiego  z rodzicami na temat "Alternatywne i Wspomagające Metody komunikacji". Celem warsztatów było zaprezentowanie rodzicom jak wygląda praca z dziećmi mającymi trudności komunikacyjne. Na czym polega współtworzenie z rodzicem alternatywnej metody porozumieania się z dzieckiem niemówiącym. Jakie do tego w naszej placówce wykorzystywane są metody i systemy.

Liliana Sadowska
                        

Warsztaty plastyczne z Markiem Kraussem – Po co jest sztuka? - luty 2015 roku
 Marek Krauss zainspirowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w ostatnim czasie realizował projekt artystyczny „ Po co jest sztuka”.  W tok dyskusji artysta włączył   też  w dniach 3 i 5 lutego 2015  uczniów   Powiatowego  Zespołu  Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.  Warsztaty plastyczne rozpoczęły się od wprowadzenia w temat spotkania.  Zebrani, grupa uczniów gimnazjum i ich opiekunowie obejrzeli krótki film „Po co jest sztuka”. Film rejestrujący wypowiedzi uczestników  spotkania  artystycznego w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki „Helenów” w Warszawie.
Sztuka jest po to by prowokować. – mówi nauczycielka naszej Placówki, pani Ewa Górecka- Prowokować do przeżyć estetycznych,  dyskusji, refleksji. Jest jednostkowym spojrzeniem na świat i  jej przekształceniem, ale wywołuje emocje w wielu odbiorcach i niejednokrotnie skrajnie różnych.  Dlatego jest nieprzewidywalna i intrygująca, ale także prowokująca do innych działań artystycznych. Odbiór dzieła jest dla wielu motywacją, natchnieniem do działań nie tylko artystycznych. Dla mnie sztuka jest przede wszystkim by zachwycać i odbierać wszystkimi zmysłami wraz z artystą otaczający nas świat. Prace , które powstały podczas trwania tego projektu  zostaną przekazane w lutym do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Tutaj 12 lutego 2015 odbędzie się wystawa zbiorowa czterech artystów: Marka Kraussa , Nikifora Krynickiego, Aliny Dawidowicz i Edwarda Dwurnika.

                                                                                                                                        Jerzy Jastrzębski
Koncert uczniów z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia E.P. Gubała - 16 stycznia 2015 roku

„Bezpieczne ferie zimowe 2015"- 16 stycznia 2015 roku
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas wypoczynku i radosnych, beztroskich zabaw. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych uczniów w dniu 16.01.2015 roku odbył się w naszej szkole apel  „ Bezpieczne ferie zimowe 2015”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Straży Miejskiej w Legionowie, którzy przypomnieli zebranym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Ponadto zaprezentowany został film edukacyjny „Ratownictwo lodowe” oraz prezentacja multimedialna mająca na celu uniknięcie zagrożeń związanych z wykorzystaniem czasu wolnego przez dzieci i młodzież w okresie zimowym. Aby ferie minęły bezpiecznie, przede wszystkim sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Ewa GóreckaŚwiętujemy Dzień Babci I Dziadka - 15 stycznia 2015                   

W dniu 15 stycznia 2015roku tuż przed zimowymi  feriami  w naszej Placówce świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Na  tej ważnej dla nas uroczystości pojawili się prawie wszyscy zaproszeni . Przepiękną scenografię  przygotowały panie Ula Witaszczyk i Miriam Maziarz. Dla   gości  przygotowano    program artystyczny. Wyjątkowy, bo odzwierciedlał   prawdziwe uczucia  występujących. Przedszkolaki  powitały  zebranych kolędą „ Uciekali, uciekali”. Uczniowie klas  I-III A pod opieką pani Anny Drwęckiej  swoje gorące  podziękowania  wyrazili wierszami. Następnie chór pod kierownictwem pani Grażyny Adamczyk  przypomniał gościom  okres ich dzieciństwa śpiewając piosenkę ”Kiedy Babcia była mała” . Taneczna grupa szkolna zaprezentowała taniec Eleny w  choreografii pani Żanety  Ryszawa.  Organizatorzy uroczystości ( panie  Dorota Wójcik i Monika Paczkowska ) przygotowali  również słodkie przyjęcie  na którym królował  olbrzymi  tort z napisem „Dla naszych babć i dziadków”.   Przedstawiciele wnuków  wręczyli upominki   zacnym gościom. Pani dyrektor Ewa Lewicka złożyła  życzenia i podziękowała  zebranym za szczególny ich wkład w wychowanie następnych generacji i wspieranie wysiłku nauczycieli w procesie wychowania.

                                                                                                     Jerzy Jastrzębski

KOMPETENCJE SPOŁECZNE - listopad i grudzień 2014 roku
W listopadzie i w grudniu uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w cyklu grupowych zajęć rozwijających kompetencje społeczne. Uczniowie kształtowali umiejętności kulturalnego zachowania się w codziennych sytuacjach oraz wdrażali się do przestrzegania norm społecznych. Poprzez różnorodne ćwiczenia trenowali skuteczne komunikowanie i konstruktywne rozwiązywanie konfliktów. Psycholog prowadzący spotkania kładł nacisk na zgodną oraz aktywną współpracę w grupie. Po zakończonych zajęciach uczniowie dokonywali samooceny – wskazywali swoje mocne strony. Dzięki temu budowali pozytywny obraz samego siebie i doświadczali pozytywnych emocji. Zdobyte podczas zajęć umiejętności dotyczące m.in. kulturalnego zachowania przy stole, uczniowie wykorzystali podczas obiadu, który zjedli w Restauracji Legionowska
w Legionowie. Przy wsparciu terapeuty trenowali umiejętność posługiwania się sztućcami, prowadzenia koleżeńskich rozmów przy stole oraz prawidłowego zachowania w miejscu publicznym. Wycieczka do restauracji była dla uczniów wielką atrakcją i niezapomnianym przeżyciem.
Składamy serdeczne podziękowania Właścicielom oraz Pracownikom Restauracji Legionowska w Legionowie za okazaną gościnność i wspaniałe przyjęcie.

Anna Grochowska
                     

Cudowne  odrodzenie w noc  wigilijną - 19 grudnia 2014 roku
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia co roku stanowią ważny element w kalendarzu Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. W tym roku grupa teatralna placówki w dniu 19 grudnia  przedstawiała opowieść wigilijną w reżyserii pań Żanety Ryszawa  i Joanny Archutowskiej. Opowieść  o cudownej przemianie duchowej człowieka podłego,  wykorzystującego innych ludzi. Wydawałoby się człowieka bez serca, obojętnego na los innych, zimnego wyrachowanego  sknery. Człowieka , który odrzuca tradycję  świąt, któremu obca  jest wiara. -Opowieść wigilijna- tłumaczy nauczycielka religii Danuta Zalewska  to opowieść o narodzinach  Boga. O Jego narodzinach  w ubogiej szopce duszy ludzkiej.  Opowieść o nawróceniu, o przemianie która stała się udziałem ludzkości – podkreśla.  Cudowna przemiana  ukazana   nam  przez wspaniałych aktorów nie tylko za pomocą słów, ale przede  wszystkim  ich sercem wprowadza głęboko w tajemnicę świąt. I może być   tylko  odebrana  za pomocą serca.  To przedstawienie w  wykonaniu uczniów i nauczycieli Placówki jest zaproszeniem do  cudownego świata narodzin Dzieciątka Jezus.  Aktorów wspomagały kolędy wykonywane przez szkolny chór pod kierownictwem pani Grażyny Adamczyk. Dopełnieniem uroczystości  jak nakazuje tradycja stało się dzielenie opłatkiem , życzenia i wspólna wieczerza przy stole wigilijnym.

                                                                                    Jerzy Jastrzębski


10 lat fundacji „Promień Słońca”- Świąteczny Kiermasz i Jubileuszowy Koncert Kolęd - 17 grudnia 2014 roku


W dniu 17 grudnia 2014 roku odbył się kolejny  kiermasz  bożonarodzeniowy fundacji „Promień Słońca” w Ratuszu Miejskim w Legionowie.     W tym  roku  mija dziesięć lat od momentu jej założenia. Sukcesy fundacji  dają wiele powodów do  radości i satysfakcji  fundatorom i działaczom oraz motywują do dalszych działań na rzecz  jej podopiecznych.  Uroczyste rozpoczęcie kiermaszu wypełniły kolędy w  interpretacji wychowanków i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w  Legionowie oraz uczniów  Niepublicznej  Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II W Legionowie oddział w Jabłonnie. Część artystyczną uświetnił również koncert skrzypcowy w wykonaniu  pani Urszuli Chrulskiej i jej  podopiecznych. Punktem szczególnym uroczystości było wręczenie statuetki  Przyjaciel Fundacji „Promień Słońca”. Statuetkę  w podziękowaniu za długoletnią  współpracę i działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, podopiecznych fundacji otrzymał Zespół Szkolno – Przedszkolny Milenium z Legionowa. Zarząd fundacji podziękował wszystkim darczyńcom i wręczył odznaki specjalnie przygotowane na tą uroczystą okazję. Uroczystość odbyła się pod patronatem starosty legionowskiego. Starosta legionowski pan Jan Grabiec oraz prezydent miasta Legionowo pan Roman Smogorzewski otrzymali podziękowania za pomoc organizacyjną jak i rzeczową ,której udzielają fundacji od początku jej istnienia.  Życzenia na zbliżające się święta złożyła  dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w  Legionowie  pani Ewa Lewicka. W tym roku  dochód z kiermaszu  został  przeznaczony na doposażenie Placówki w sprzęt do alternatywnych i wspomagających metod komunikacji dla niemówiących podopiecznych Fundacji.  Stąd też imprezie towarzyszyła  wystawa „Mówić bez słów”, która nadal jest dostępna w galerii „Ratusz”.

Jerzy Jastrzębski
                                                                            
NASZE WSPÓLNE KOLĘDOWANIE - 16 grudnia 2014 roku

W dniu 16 grudnia 2014r. już po raz siódmy spotkaliśmy się aby wspólnie kolędować.
Tegoroczny koncert pt. "Gloria, gloria, gloria..." był okazją do przypomnienia tradycyjnych polskich kolęd.
Główny cel naszych koncertów jest niezmienny.
Poprzez wspólne kolędowanie chcemy kultywować tradycję i przybliżyć atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Katarzyna Przewłocka


 

 

CYBERPRZEMOC- 12 grudnia 2014 roku
W dniu 12 grudnia 2014 r. odbyło się spotkanie dla młodzieży dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii. Pogadankę edukacyjną, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przeprowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Legionowie. Wyjaśnili uczniom pojęcie cyberprzemocy. Omówili zagrożenia, jakie niesie bezkrytyczne korzystanie z elektronicznych mediów. Rozmawiali z uczniami na temat właściwych zachowań podczas przeglądania stron internetowych, np. portali społecznościowych czy usługowych. Szczególną uwagę zwracali na obowiązkowe informowanie rodziców o sytuacjach, które są bardzo niepokojące, np. próba wymuszenia danych osobowych.
Składamy serdeczne podziękowania funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Legionowie za udział w spotkaniu dotyczącym bezpiecznego korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii.

Anna GrochowskaFESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK ŻYRARDÓW 2014

Grudzień to radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
W dniu 11.12.2014 roku uczniowie naszej placówki wzięli udział w I Międzyszkolnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda z gwiazdami”. Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy w Żyrardowie im. Marii Grzegorzewskiej.
Uczniowie nasi wykonali dwa utwory „Gloria, Gloria …” oraz „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Wspaniały występ młodych artystów zaowocował zajęciem I-go miejsca w kategorii „Chóry szkolne”.  
PLASTYCZNE WARSZTATY INTEGRACYJNE – 9 grudnia 2014 roku

Po raz kolejny odbyło się integracyjne spotkanie z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonnej.

Wspólnymi siłami wykonali ozdoby bożonarodzeniowe, które zostały  przekazane na rzecz Fundacji Promień Słońca na Kiermasz Świąteczny. Uczniowie z ogromnym zapałem zabrali się za ozdabianie bombek według własnych pomysłów wykorzystując cekiny, koraliki, wstążki, brokat oraz inne materiały plastyczne. Uczniowie byli bardzo dumni z samodzielnie wykonanych ozdób. Wspólna praca pozwoliła im poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego panowała radosna i twórcza atmosfera, a wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

 Kondraciuk IwonaWARSZTATY "Ćwiczenia ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne"- 8 grudnia 2014 roku
8 grudnia w PZSiPS odbyły się warsztaty dla dzieci z naszego przedszkola oraz dla dzieci autystycznych w wieku przedszkolnym spoza naszej placówki i ich rodziców na temat "Ćwiczenia ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne". Celem warsztatów było zaprezentowanie rodzicom jednej z metod pracy wykorzystywanych w naszym przedszkolu.
Głównym założeniem tej metody jest posługiwanie się ruchem jako narzędziem we wspomaganiu rozwoju psychoruchowego dziecka i w terapii zaburzeń rozwoju. Zadaniem Metody Ruchu Rozwijającego jest rozwijanie przez ruch sprawności ruchowej, świadomości własnego ciała, przestrzeni i działania w niej a także dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu.

Liliana Sadowska


"Przyjedź do nas Mikołaju...."- 5 grudnia 2014 roku
Tak śpiewały dzieci z naszego przedszkola, oczekując na wizytę Świętego Mikołaja.
Spotkanie z Mikołajem odbyło się 05.12. 2014r.
Mikołaj usłuszał wołanie dzieci - przyjechał i przywiózł wspaniałe prezenty.
Dzieci bawiły się wesoło, tańczyły, śpiewały, a na zakończenie spotkania poczęstowały Mikołaja słodyczami.
Dzieci z przedszkola dziękują swoim Rodzicom za zorganizowanie spotkania z Mikołajem .

Aleksandra Szyszka

 SPOTKANIE Z CZWORONOŻNYMI PRZYJACIÓŁMI - 5 grudnia 2014 roku

W piątek 05.12.2014 r. po raz trzeci w tym semestrze w naszej Placówce odbyło się spotkanie z udziałem psów z Fundacji „ CZ NE KA”. W tym szczególnym dniu w rolę Mikołajów wcieliły się czworonożne zwierzaki. Na tę okazję uczniowie z klas I-III A  oraz II – III B1 przygotowali wspaniałą wystawę fotograficzną oraz galerię prac plastycznych, w której bohaterami były zwierzęta. Przedszkolaki z grupy Mali Odkrywcy również z zainteresowaniem uczestniczyły podczas zabaw z psami.
Na zakończenie Pani Dyrektor Ewa Lewicka złożyła na ręce Pani Marii Czerwińskiej podziękowania w imieniu całej społeczności szkolnej.

       Opracowała
      Małgorzata Grzybek

Wyjazd mikołajkowy do Centrum Rozrywki "Grahula" w Stanisławowie - 4 grudnia 2014 roku
Dnia 4.12.2014 roku odbył się integracyjny wyjazd mikołajkowy do Centrum Rozrywki "Grahula" w Stanisławowie. Uczestnicy brali udział w zabawach integracyjnych, grali w kręgle, poznawali zasady gry w bilard. Po wzmożonym wysiłku fizycznym na uczestników czekał wspaniały poczęstunek- pizza i napoje.
Wyjazd dostarczył wszystkim uczestnikom wiele niezapomnianych, pozytywnych przeżyć. Zdrowa rywalizacja na torach i gra fair play towarzyszyły do końca spotkania. Nasi wychowankowie pokazali jak w sposób kulturalny i bezpieczny zachowywać się w miejscach publicznych.

kierownik wycieczki: Agnieszka Podłucka
„Dawne błyskotki”- projekt edukacyjno-plastyczny - 3 grudnia 2014 roku

W dniu 3.12.2014 roku uczniowie II etapu edukacyjnego PZSiPS ul.Jagiellońska 69 w Legionowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-plastycznych pod tytułem „Dawne Błyskotki” zorganizowanych przy współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie.
Spotkanie to pozwoliło zapoznać się z różnego rodzaju typami błyskotek oraz ze sposobami ich wykonania. Każdy z uczestników w ramach warsztatów plastycznych wykonał własnoręcznie różnego rodzaju koraliki i broszki, które potem przyozdobiły plecaki i koszule uczniów.
Dziękujemy pracownikom Muzeum Historycznego za wspaniale poprowadzony pokaz, jak w dawnych czasach ozdabiano i wykonywano błyskotki  oraz za możliwość przybliżenia nam historii Legionowa.

                                                                                                                                                                       Jacek FurtakW świecie zmysłów - SMAK - 28 listopad 2014 roku
Już kolejny raz w naszej placówce odbył się apel z cyklu w świecie zmysłów. Tym razem uczniowie poznawali świat smaku. Dzięki prezentacji multimedialnej i informacjom dotyczycącym budowy i funkcji języka, uczniowie w zaciekawieniem uczestniczyli w apelu. Nie zabrakło konkursów mi. rozpoznawania smaków. Spotkanie zakończyło się degustacją pysznych sałatek, przygotowanych przez  uczniów poszczególnych klas. Było smacznie!

Marcelina  Makowiecka 


Congratulations for everyone!
28 listopada 2014 roku w czasie uroczystego apelu został rozstrzygnięty konkurs Healthy Food Healthy Lifestyle. Celem konkursu było propagowanie aktywnego trybu życia, zdrowego żywienia ale przede wszystkim zachęcenie do nauki języka angielskiego i praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Napłynęło bardzo dużo prac, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych. Wszystkie zawierały słownictwo w języku angielskim. W czasie apelu
z rąk Pani Dyrektor Ewy Lewickiej, laureaci i wyróżnieni otrzymali cenne nagrody – gry edukacyjne, które z pewnością przydadzą się
w dalszej nauce języka obcego. Pracitice your English and … see you soon, Marcelina Makowiecka.


Andrzejki 2014 już za nami- 26 listopada 2014 roku
W dniu 26 listopada 2014r. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne - Bal Andrzejkowy. Bal został zorganizowany przez nauczycieli – opiekunów Samorządu Uczniowskiego PZSiPS. W Balu wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu w placówce- przedszkolaki i uczniowie oraz zaproszeni goście – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. A. Karłowicz w Pułtusku. Jednak najwspanialszym Gościem naszego spotkania był Zespół Muzyczny Factor. Panowie  Mariusz Wiśniewski  i Przemysław Leleń wykonali piękny gest w naszą stronę i charytatywnie zagrali na naszej zabawie andrzejkowej. Gest o tyle piękny, że zrobili to już po raz trzeci. To Ci Panowie i ich muzyka sprawili, że zabawa była wspaniała . Z całego serca w imieniu Społeczności Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie dziękuję za poświęcony nam  czas i wielkie serce. Podczas balu odbyło się wiele atrakcyjnych konkursów i zajęć integrujących oba środowiska osób niepełnosprawnych. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny ogłoszony przez organizatorów dla uczniów obu placówek. Łącznie wyróżniono i nagrodzono ok. 35 osób. Nagrody zostały zakupione  przez  Samorząd Uczniowski ,Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie w ramach programu „ Powiat Otwartych Szans” .
Dziękuję również  Nauczycielom zaangażowanym w organizację spotkania, Radzie Rodziców i Fundacji Promień Słońca za wsparcie finansowe.


Edyta Woźniak-RyżyZaproszenie
W imieniu Samorządu Uczniowskiego PZSiPS w Legionowie
serdecznie zapraszam na Bal Andrzejkowy ,
który odbędzie się w środę 26 listopada 2014r.
w godz. 9.30-13.30. w siedzibie naszej Placówki.
W programie wróżby, wspólna zabawa i magiczne tańce z animatorami.

Atrakcją spotkania będzie gościnny udział zespołu muzycznego FACTOR.

mgr Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SUI Międzyszkolny Konkurs dla Szkół Przysposabiających do Pracy - 20 listopada 2014 roku
W dniu 20 listopada 2014r. odbył się w PZSiP ul. Jagiellońska 69 w Legionowie I Międzyszkolny Konkurs dla Szkół Przysposabiających do Pracy.
W konkursie wzięły udział 3 drużyny z trzech różnych placówek:
DRUŻYNA 1:  ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nr 2 w Zespole Szkół Specjalnych nr 38 w Warszawie, która zajęła III miejsce.
DRUŻYNA 2: ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku, która zajęła I miejsce.
DRUŻYNA 3: ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, która zajęła II miejsce.
Uczniowie zmagali się w 10 konkurencjach, które sprawdzały umiejętności i wiadomości z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego oraz przysposobienia do pracy.
Zawodnicy byli bardzo zaangażowani w wykonywanie zadań. Bardzo zależało im, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Konkurs był dla nich okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oraz doświadczenia emocji związanych z rywalizacją zgodnie z zasadami fair play. Drużyny oceniane były przez jury w składzie: p. wicedyrektor Ewa Zielińska - Jemioło (przewodnicząca), p. Anna Skrodzka, p. Julita Oktaba, p. Alicja Żuk. Po wykonaniu zadań konkursowych i ogłoszeniu wyników na drużyny czekały nagrody i słodki poczęstunek.  
Atmosfera podczas konkursu była wspaniała.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

Katarzyna Przewłocka
II Bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi- 17 listopada 2014 roku
W dniu 17 listopada 2014r. w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie odbyły się drugie z cyklu sześciu, bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zamieszkujących na terenie powiatu legionowskiego. Warsztat prezentował metodę wykorzystywaną w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w naszym przedszkolu - terapię tańcem.  Jest to metoda budująca świadomość swojego ciała, emocji oraz relacji z drugim człowiekiem. Dzieci i ich rodzice we wspólnej zabawie, ruchu i tańcu mieli możliwość bycia razem, wyrażenia swoich uczuć, emocji.  Wspólna zabawa kierowana przez terapeutę dawała dzieciom i  rodzicom dużo radości.
8 grudnia 2014r odbędzie się kolejny warsztat prezentujący Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Zapraszamy dzieci z autyzmem i ich rodziców.


„AAC-OWY PRZYJACIEL”- 17 listopad 2014 rok
     „AAC-OWY PRZYJACIEL” pod takim hasłem odbyła się dn. 17.11.2014 r. akcja organizowana przez społeczność szkolną Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się „ Mówić bez Słów”. Celem akcji było propagowanie alternatywnych i wspomagających metod komunikacji w środowisku lokalnym, przełamywanie barier komunikacji z osobami niemówiącymi oraz poszerzanie świadomości społecznej dotyczącej sposobów porozumiewania się z osobami niemówiącymi.
Do akcji zostały zaproszone przedszkola z terenu Legionowa w formie listownej. Zainteresowane Placówki deklarowały swój udział poprzez odpowiedź listowną oraz przygotowanie plakatu konkursowego pt.,
„Co to jest AAC? – Czyli jak rozmawiać, gdy nie można mówić?”. Kolejnym etapem akcji było przygotowanie przez grupy przedszkolne biorące udział w akcji 5-10 minutowego teatrzyku przedstawiającego fragment ulubionej baśni z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji (gesty, symbole, komunikatory generujące głos itp. – nie używamy mowy czynnej).
Podczas spotkania
„ AAC-owy PRZYJACIEL ” Pani Dyrektor mgr Ewa Lewicka uroczyście powitała zgromadzonych gości, a następnie przystąpiono do losowania kolejności występów grup przedszkolnych:
- Niepubliczne Przedszkole „ Chatka Puchatka” w Legionowie,
grupa przedszkolna  „ Biedronki”  w inscenizacji pt. „ Mała Syrenka”,
- Przedszkole Miejskie z oddziałami Integracyjnymi Nr 7 im. Janusza Korczaka w Legionowie,
           grupa przedszkolna „ Smakusie” oraz „ Marzyciele”
           w inscenizacji pt. „ Czerwony Kapturek”, „ Jaś i Małgosia”
- Przedszkole Miejskie Nr 10 w Legionowie,
grupa przedszkolna „ Motylki” w inscenizacji pt. „ Warzywa”,
- Przedszkole Specjalne w PZSiPS ul. Jagiellońska 69 w Legionowie,
            grupy przedszkolne „ Mali Odkrywcy” w inscenizacji pt. „ Pinokio”, oraz „ Mali Artyści” w inscenizacji „ Śpiąca Królewna” . Pod czujnym okiem Pani Liliany Sadowskiej przedszkolaki miały możliwość doświadczenia, w jaki sposób komunikować się z rówieśnikami niemówiącymi, wspierać je w porozumiewaniu się z otoczeniem, dostrzegać osoby niemówiące, jako równych partnerów komunikacji.
Nad wszystkim czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Kierownik Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego -Tomasz Lisowski, Dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie -
Renata Sowińska, wicedyrektorzy PZSiPS w Legionowie - mgr Ewa Zielińska – Jemioło oraz mgr Iwona Osypowicz.
Rozstrzygnięto także wyniki konkursu na plakat, pt.:,
„Co to jest AAC? – Czyli jak rozmawiać, gdy nie można mówić?”. Laureatami została grupa przedszkolna „ Biedronki”z Niepublicznego Przedszkola „ Chatka Puchatka” w Legionowie. Nagrodą główną jest zaprezentowanie zwycięskiego plakatu w miejscach użyteczności publicznej oraz placówkach oświatowych na terenie Legionowa.
Wszystkie dzieci otrzymały upominki oraz emblematy„ AAC-owego Przyjaciela”.


Mali Odkrywcy oraz Mali Artyści w Muzeum Historycznym w Legionowie
W październiku i listopadzie grupy przedszkolne Mali Odkrywcy oraz Mali Artyści uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych „ Archeologia w pięciu zmysłach” prowadzonych przez Muzeum Historyczne w Legionowie. Podczas zajęć dzieci poznały fascynującą pracę archeologa, mogły dotknąć niektórych eksponatów oraz wysłuchały ciekawych historii o dawnym życiu przed dwoma tysiącami lat. Zainteresowanie wzbudziło także poznanie dawnych strojów, które zaprezentowała nam Laura oraz Kuba. Podczas kolejnych spotkań dzieci korzystały z zeszytów edukacyjnych, a także stopniowo uzupełniały mapę.
Na koniec zajęć wspólnie poszukiwaliśmy skarbu!

Małgorzata GrzybekMuzeum Historyczne w Legionowie - listopad 2014 roku
W listopadzie zakończył się cykl spotkań w legionowskim Muzeum Historycznym w ramach projektu „Archeologia w pięciu zmysłach”. Został on opracowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, uwzględniając specyfikę ich funkcjonowania, w tym także nabywania nowej wiedzy i umiejętności w oparciu o konkrety i praktyczne działanie. Wszyscy uczniowie placówki zostali podzieleni na siedem zespołów, zaś każdy z nich uczestniczył w trzech lekcjach muzealnych oscylujących wokół tematyki pradziejów ziem powiatu legionowskiego. Pracownicy Muzeum, w sposób barwny i ciekawy przedstawili uczniom niektóre zagadnienia z życia ludzi zamieszkujących niegdyś tereny Legionowa, takie jak codzienne zajęcia, sposób ubierania się, posiadana przez nich broń oraz sposób pochówku - inny niż współczesny. Lekcje muzealne to nie tylko słuchanie i oglądanie ,,skarbów” prezentowanych na wystawie ,,De profundis…”, ale także aktywne wcielanie się w osoby z  czasów kultury przeworskiej poprzez przebieranie się, wyszukiwanie pradawnych narzędzi oraz inne aktywności służące do jak najpełniejszego zapoznania uczniów z dziedzictwem kultury naszej ,,małej Ojczyzny”. Składamy serdeczne podziękowania pracowniom Muzeum Historycznego w Legionowie z dyrektorem Muzeum - panem Jackiem Szczepańskim na czele, pani Aleksandrze Jakóbczyk - Gola, pani Malwinie Piorun, pani Magdalenie Woińskiej oraz panu Wawrzyńcowi Orlińskiemu za wyrozumiałość, życzliwość oraz wsparcie udzielane uczniom na każdym kroku tej niezapomnianej wędrówki w czasie.

Anna Skiścim


Mazowiacy - 14 listopada 2014 roku
Dnia 14 listopada 2014 roku uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie udali się na spektakl z cyklu ,,Warszawska jesień muzyczna” w wykonaniu Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWIACY. Odbył się on w siedzibie Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.
Niepełnosprawni artyści (obchodzący niedawno 25-lecie swojej działalności) w sposób niezwykle profesjonalny zapewnili nam możliwość uczestnictwa w niecodziennej podróży po żołnierskim świecie, pełnym wojny, smutku, ale i miłości oraz młodzieńczych ideałów. Pretekstem do wgłębiania patriotycznych treści oscylujących wokół obchodów Święta Odzyskania Niepodległości stały się piosenki śpiewane niegdyś przez żołnierzy walczących o polską niepodległość i suwerenność. Tak dobrze znane nam utwory jak: „Przybyli Ułani pod okienko”, czy „Raduje się serce..” zostały przekazane poprzez ciekawą, niepowtarzalną choreografię, pozwalającą niepełnosprawnym członkom zespołu stać się profesjonalnymi twórcami sztuki, tym samym zachwycić, wzruszyć oraz rozbawić widownię. Drugą część spektaklu stanowił występ słynnego tenora – Iwo Orłowskiego, sympatyzującego oraz współpracującego z Zespołem.

Anna Skiścim
,, To wszystko Polska” - 7 listopada 2014 roku
W piątek 7.XI.2014  społeczność naszej placówki spotkała  się  na apelu z okazji 96-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności . Akademia pod   tytułem ,, To wszystko Polska” została przygotowana przez uczniów klas IV- VI A szkoły podstawowej oraz I- III A gimnazjum . Wiersze i montaż słowny przeplatane były pieśniami patriotycznymi z tamtego okresu wykonywanymi przez członków chóru szkolnego. Na szczególną uwagę zasługuje występ najmłodszych uczestników naszego spotkania , to uczniowie klas I,II,III,IV B szkoły podstawowej, którzy zatańczyli układ taneczny do pieśni ,, Przybyli ułani pod okienko”.
         Nasi młodzi artyści przekazali nam bardzo ważne słowa dotyczące obchodzonego święta. Słowa, które znane są nam wszystkim, jednak  w codziennym życiu nie przywiązujemy do nich większej wagi. ,,11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Cieszmy się, że żyjemy w wolnym, suwerennym kraju. Kraju, który w swej historii wiele przeszedł. A mimo wszystko nasi przodkowie nigdy się nie poddali.  Dziś  możemy opuszczać naszą ojczyznę  z własnej woli, kiedy tylko chcemy możemy do niej powrócić i cieszyć się każdego dnia z tego co nas otacza- z tego co polskie. Możemy kultywować polskie tradycje,  historię, uczciwie pracując budować naszą wolną ojczyznę i narodowy dobrobyt. Cieszyć się sukcesami Polski i Polaków”.


                                                                                                                   Agnieszka Podłucka
W
arsztaty integracyjne dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy - 7 listopada 2014 roku

W dniu 7 listopada 2014r. odbyły się warsztaty integracyjne dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy. Gościliśmy na nich grupę uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2 w Warszawie wraz z nauczycielami. Spotkanie było jednym z elementów współpracy jaką nawiązaliśmy w w/w szkołą. Podczas warsztatów uczniowie wykonali piękne jesienne liście z wykorzystaniem techniki deocupage. Była to również dla naszych uczniów okazja do poznania rówieśników i nawiązania nowych znajomości.
Spotkanie zaliczmy do bardzo udanych. Mamy nadzieję, że współpraca z warszawską placówką będzie nadal rozwijała się, zaowocuje trwałymi przyjaźniami oraz przyniesie wiele nowych i cennych doświadczeń.

Katarzyna Przewłocka
SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA - 29 października 2014 roku
„Co boli misia?” „Jak się nazywa twój pluszak?” takie pytania zadawali najczęściej nasi „misiowi lekarze” w rejestracji,  podczas  czwartej edycji  akcji „Szpital Pluszowego Misia” organizowanej w  Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Akcja „Szpital Pluszowego Misia” odbyła się dzięki współpracy nauczycieli ze studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), którzy należą do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Medycy (EMSA). Lekarze przeprowadzali wnikliwy wywiad z dzieckiem dotyczący objawów choroby „misiowego pacjenta” a następnie kierowali do lekarzy specjalistów. Bardzo „chore misie” trafiały na operacje podczas której asystentami lekarzy były dzieci ubrane  w fartuchy operacyjne. Dzieciom pomagali klauni z Fundacji Dr Clown. W zorganizowanej poczekalni po raz pierwszy przedszkolaków i uczniów uczyli ratownicy z WUM w ramach realizowanego projektu „4live”. Dzieci mogły obserwować w jaki sposób można udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. W akcji udział wzięły dzieci z 5 placówek z terenu powiatu legionowskiego oraz dzieci i uczniowie z naszej placówki. W spotkaniu udział wziął też prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz starosta Jan Grabiec.

Justyna Ubowska - Gendek„Leczymy misie – szpital dla pluszaków w Legionowie”

Już 29.10.2014r dzieci z legionowskich przedszkoli będą mogły po raz czwarty leczyć swoje ulubione pluszaki w zorganizowanym „misiowym szpitalu” w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie w ramach akcji „Szpital Pluszowego Misia”.   Realizacja akcji „Szpital Pluszowego Misia”  jest możliwa dzięki współpracy nauczycieli z PZSiPS w Legionowie ze studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należących do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Medycy (EMSA). W tym dniu sala gimnastyczna w PZSiPS w Legionowie zamienia się szpital, w którym dzieci lecząc swoje misie biorą udział we wszystkich badaniach oraz asystują w sali operacyjnej.  
W tym roku w akcji udział biorą dzieci z Przedszkola Miejskiego  z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Janusza Korczaka w Legionowie, dzieci  z Niepublicznego Przedszkola „Chatka Puchatka” w Legionowie, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. VII Obwodu "Obroża" AK w Legionowie, dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Legionowie oraz dzieci i uczniowie z  z PZSiPS w Legionowie.
Dzieci poprzez taką zabawę może mniej będą bały się wizyty w gabinecie lekarskim, a studenci medycyny zyskają cenne doświadczenie w zakresie kontaktu z małym pacjentem.
Wyleczymy ok. 200 misiowych pacjentów!
Życzymy udanej zabawy!Nauczyciele Przedszkola Specjalnego w PZSiPS w Legionowie przygotowują przyszłych lekarzy do pracy z dziećmi niemówiącymi

    21.10.2014r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym  odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Justynę Ubowską – Gendek- nauczycielkę Przedszkola Specjalnego w PZSiPS w Legionowie.  Celem warsztatów była prezentacja studentom medycyny praktycznych wskazówek w zakresie kontaktu i komunikacji z małym pacjentem niepełnosprawnym. Studenci otrzymali cenne informacje dotyczące budowania interakcji z dzieckiem pełnoprawnych i niepełnosprawnym.  Już 29 października 2014r. przyszli lekarze będą mogli zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w kontakcie z dziećmi niemówiącymi w PZSiPS w Legionowie podczas akcji „Szpital Pluszowego Misia” .


  

                                            

Uroczysta Akademia - Święto Wszystkich Świętych - 28 listopada 2014 roku
 Wraz z nadejściem jesieni nasze myśli skłaniają się do filozoficzno-religijnych rozważań o sensie życia, nadziei i związanych z nimi pytań i wątpliwości.  Do  rozmyślań o sensie życia, nadziei i związanych z nimi pytań  przyczynia się zbliżające Święto Wszystkich Świętych i  Zaduszki. W ramach przygotowań do tego wydarzenia  społeczność naszej Placówki przygotowała uroczystą akademię „Wspomnienia najpiękniejszych chwil..." Pamiętamy wspólne chwile spędzone z najbliższymi. A ten dzień jest wyjątkową okazją, aby przypomnieć sobie te najwspanialsze momenty życia , które się z nimi dzieliło. O tych radościach można wspominać nie tylko w domu, ale  i nad  mogiłami. Uwagę widzów skupiała nie tylko wspaniała gra aktorów ale i scenografia. Wielkie białe i żółte chryzantemy, które już tradycyjnie i  na stale związały się z tymi dniami.  Przed występującymi  łan zboża  a w nim kolorowe chwasty.
-To  krótkie i symboliczne nawiązanie do przypowieści Chrystusa o kąkolu i pszenicy- wyjaśnia nauczycielka religii Danuta Zalewska-  w najkrótszy sposób opisuje drogę człowieka do świętości i Boga. Te słowa Jezusa  z  ewangelii Św. Jana „ A gdy odejdę  i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie” są nadzieją dla każdego człowieka , jego polisą i zabezpieczeniem na przyszłość i  one  uczą optymistycznego spoglądania  na   Święto Wszystkich Świętych  i rozwiewają wiele wątpliwości.  Wskazują cele w życiu-podkreśliła.
Wzniosłość chwili podkreślają wiersze znanych polskich poetów, pieśni i przepiękna poruszająca muzyka.   
Nic więc dziwnego, że w oczach widzów pojawiły łzy wzruszenia.  Ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak  podziękował organizatorom, aktorom i społeczności szkolnej za wspaniałe przeżycia duchowe. Podkreślił, że ten dzień Wszystkich  Świętych  jest wyjątkowy  buduje szczególną więź między niebem a ziemią, znosi granice miedzy życiem a śmiercią.


                                                                          Jerzy Jastrzębski

ZAPROSZENIE!

W dniu  28 października 2014 roku o godzinie 10.30
odbędzie się uroczysty apel z okazji zbliżającego się
Dnia Wszystkich Świętych.
Serdecznie zapraszamy !

Organizatorzy

Projekt edukacyjo-zdrowotny „Aktywnym bądź-zdrowo żyj”- 24 października 2014 roku

Światowy dzień walki z otyłością ( 24.10.2014 r.), to dzień w którym nastąpiła inauguracja programu edukacyjo-zdrowotnego „Aktywnym bądź- zdrowo żyj”. Program ten będzie składał się z cyklicznych spotkań poświęconych zdrowemu stylu życia, zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej. Na krótkim apelu wychowankom, uczniom i młodzieży przedstawiono dziesięć zasad zdrowego odżywiania, zaprezentowano kilka prostych ćwiczeń fizycznych, które można wykonać w warunkach domowych, a Pani pielęgniarka szkolna przeprowadziła w młodszych klasach pogadankę na temat zdrowego stylu życia.
Uczniowie z pierwszego i drugiego etapu edukacyjnego w ramach promowania zdrowej żywności wykonały z warzyw i owoców piękne „warzywniaki –cudaki”, które wszyscy mogli podziwiać na wystawie w placówce. Na zakończenie apelu został ogłoszony dla uczniów konkurs plastyczny  pt. „ Haelthy food, Haelthy livestyle”, który zostanie rozstrzygnięty po 7 listopada bieżącego roku.

                                                                                                                  Jacek Furtak
„ WITAJ PIESKU”
W ramach realizacji projektu, pt. "WITAJ PIESKU” w poniedziałek 27.10.2014r.  w naszej Placówce gościliśmy pieski z Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt Cze-Ne-Ka.  W spotkaniu wzięły udział dzieci z grup przedszkolnych Mali Artyści oraz Mali Odkrywcy oraz klasa I B Szkoły Podstawowej w PZSiPS w Legionowie.
Zajęcia z psem, miały na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Spotkanie z psami ma na celu dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamania lęku w kontaktach z otoczeniem, stymulowanie rozwoju zmysłów oraz wyzwolenie potrzeby spontanicznej komunikacji.


Opracowała
Małgorzata GrzybekNasze warsztaty malarskie - malujemy z  Barbarą Retmaniak
W  naszej Placówce odbyły się po raz kolejny warsztaty malarskie ze znaną malarka Barbarą Retmaniak.
Uczestniczący w warsztatach uczniowie podeszli z pełnym zaangażowaniem do przedstawionych im zadań. Dużo  śmiechu i artystycznego zamieszania wprowadziło atmosferę  zabawy sprzyjającą  samodzielnemu tworzeniu.  Artystka bez przerwy motywowała młodych adeptów sztuki do poszukiwań  i tworzenia. Rozmawiała, chwaliła, zachęcała i tam gdzie potrzeba wspierała swoją wiedzą i doświadczeniem.  W efekcie wyśmienitej współpracy obu stron powstały  prace zaskakujące nie tylko kolorystyką, ale i formą. Powstał cykl obrazków pokazujące  postacie ludzki. Postacie w ruchu. Pełne dynamizmu  i  kolorów. - Dla naszych uczniów –mówi Ewa Górecka nauczycielka Placówki- ważny jest nie tylko temat zajęć, przygotowane materiały, pomoce dydaktyczne, ale ponad wszystko osoba prowadząca. Pani Barbara jest osobą tryskającą pomysłami,  bezpośrednią w kontaktach z uczniami. Jest pasjonatką malarstwa i nauczycielką z długoletnim doświadczeniem. Potrafi  przekazać swoje pomysły, oczekiwania  i przy tym docenia każdy działanie, pomysł uczniów. Czują  się oni partnerami w dziele wspólnego tworzenia. Atmosfera zajęć jest niepowtarzalna. Dlatego uczniowie i opiekujący się nimi nauczyciele oczekują z radością na następne warsztaty z Panią Basią. Jesteśmy  wdzięczni za jej bezinteresowne warsztaty i spotkania – podkreśliła  rozmówczyni.

                                                                                             Jerzy Jastrzębski


Taekwondo - sport dla wszystkich
 Uczniowie z naszej  Placówki  uczestniczyli  w pokazie  zaprezentowany w Arenie w Legionowie. Pokaz bardzo się podobał. Można tu mówić o doskonale wyreżyserowanym przedstawieniu z udziałem kilkudziesięciu osób. Wzrok przyciągali   pojedynczy sportowcy, którzy wykonali  ćwiczenia z  pełnym harmonii wdziękiem. Pokaz  był  pełen dynamizmu i ukazał  całość jako wielką machinę doskonale z sobą zsynchronizowanych podzespołów. Ta  harmonia stworzona przez sportowców wyzwoliła  w widzach uczucie własnej niedoskonałości i braków. Wzbudzała poczucie zazdrości – ja tak nie potrafię.  Doskonała kontrola własnego ciała, koncentracja, pełna harmonia i zgranie całego zespołu podkreślane rytmicznymi oddechami i okrzykami  wywołuje rzeczywiście imponujące wrażenie
Drugą przyczyna dla której piszę o tym sporcie jest nie mniej ważna. Stowarzyszenie Legionowska Akademia Sportów Walki organizuje zajęcia taekwondo dla osób niepełnosprawnych z naszego rejonu. Trwa nabór i zapisy na zajęcia terapeutyczne parataekwondo. Zajęcia będą prowadzone przez licencjonowanego instruktora taekwondo. Podczas treningów szczególny nacisk zostanie położony na  ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz elementy taekwondo w formie bezkontaktowej.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną - zachęca Michał Kobrzyński ,kierownik Areny w Legionowie -zapraszamy do Akademii Sportów Walki .  Pragnę dodać, że zajęcia dla tych osób prowadzone są nieodpłatnie. Udział w zajęciach to szansa na wspaniałą zabawę, a przy okazji na rozwój osobowy każdego uczestnika .  Dzięki Taekwondo powstał nowy język ciała człowieka niepełnosprawnego - uwalniający fizyczne ograniczenia, wyzwalające dynamikę i tworzący nową świadomość.- dodaje rozmówca.

                                                                                        Jerzy Jastrzębski


Teatr Kamienica - 20 października 2014 roku
Dnia 20.10.2014r. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie uczestniczyli w wycieczce do Teatru Kamienica na przedstawienie edukacyjne pt.: „Kulek”. Był to spektakl edukacyjny w ramach projektu Tramwajów Warszawskich „Bądźmy razem Bezpieczni”. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – uczestników ruchu drogowego, w celu uwrażliwienia ich na bezpieczne poruszanie się po drogach. W spektaklu zawarte były treści dotyczące zasad bezpieczeństwa w środkach komunikacji oraz postępowania wobec osób zagrażających bezpieczeństwu innych. Pokazano również sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej.
Przedstawienie było bardzo ciekawe i kolorowe wzbogacone atrakcyjną i żywą muzyką. Uczniowie po zakończonym spektaklu mogli porozmawiać z aktorami i zrobili sobie wspólne zdjęcie na scenie.
W wycieczce wzięło udział 34 uczniów z klas II-IIIa, IV-VIa, IVb, VIb2 szkoły podstawowej oraz Ib, IIb, i IIIb2 gimnazjum.

Kierownik wycieczki
Katarzyna Kacprzak
II Szkolny Turniej Warcabowy

Przez okres jednego tygodnia uczniowie PZSiPS zmagali się w pojedynkach mających wyłonić mistrza szkoły w grze jaką są warcaby.

23 października podczas apelu najlepsi zawodnicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor  Ewy Lewickiej pamiątkowe dyplomy i upominki .
Pięknym pucharem została uhonorowana Karolina , która została Mistrzem Szkoły 2014/2015.
Zawodnikom gratuluję gry fair play a kibicom dziękuję za znakomitą atmosferę panującą podczas turnieju.
Tak trzymać!

                                                                                                                          Agnieszka Łuniewicz-Stępniak

Bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi- 13 października 2014 roku
W dniu 13 października 2014r. w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie odbyły się pierwsze z cyklu sześciu, bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi , zamieszkujących na terenie powiatu legionowskiego. Do nauczycieli Przedszkola Specjalnego oraz terapeutów zwracają się rodzice o wsparcie w zakresie pomocy dziecku autystycznemu, w związku z tym warsztaty stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska lokalnego. Dzięki warsztatom dajemy rodzicom możliwość aktywnego uczestnictwa  w procesie terapeutycznym swojego dziecka. Podczas pierwszego warsztatu prezentowano metodę integracji sensorycznej – były to ćwiczenia stymulujące podstawowe systemy zmysłowe  w formie zabawy.
Zapraszamy dzieci z autyzmem i niepełnosprawn
ościami sprzężonymi oraz rodziców  do udziału w kolejnych edycjach warsztatów- najbliższy 17 listopada 2014r terapia tańcem.

 

Odznaka PRZYJACIEL NASZEJ SZKOŁY

„Ten ,kto daje radość drugiemu człowiekowi
zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek.”

Podczas tegorocznych obchodów Święta Szkoły Pani Dyrektor Ewa Lewicka wręczyła Odznaki Przyjaciel Naszej Szkoły.
Zgodnie z Uchwałą Rady Pedagogicznej  w  roku 2014 wyróżnienie to otrzymały dwie instytucje. Odznakę przyznajemy za okazaną  pomoc, ogromne serce , zaangażowanie i czas nam poświęcony podczas realizacji naszych pomysłów . Odznakę Przyjaciel Naszej Szkoły otrzymało Koło Miejskie Polskiego Związku Wędkarskiego nr 13 w Legionowie za współpracę z naszą Placówką w zakresie cyklicznej organizacji wspaniałego Dnia Dziecka dla naszych uczniów. Odznakę z rąk Pani Dyrektor  odebrał Prezes Koła – Pan Józef Lupa wraz z przedstawicielami Zarządu Koła. Odznakę Przyjaciel Naszej Szkoły otrzymała również Arena Legionowo za współpracę z naszą Placówką w zakresie promowania w środowisku pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, propagowania aktywnego i zdrowego stylu życia oraz organizację Paraolimpiad w ramach obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Odznakę odebrali : pani Anna Maroń –pracownik Areny i pan Michał Kobrzyński – kierownik Areny.

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU


Chcesz zobaczyć co się działo w naszej Placówce wcześniej ?
Kliknij na link!

http://www.pzszsl.republika.pl/2014-2015-1.html


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego