Zespół Szkół

Idź do spisu treści

Menu główne

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
- 1 września 2015 roku

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015
- 27 czerwca 2015 roku

Przedszkole
dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnych

 intelektualnie i z niepełnosprawnościami  sprzężonymi


Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych                               
ul. Jagiellońska 69 w Legionowie informuje, że
do dnia 14 sierpnia 2015r. trwa rekrutacja uzupełniająca do Przedszkola.


Liczba wolnych miejsc:

  • w grupie dla dzieci z autyzmem -5

  • w grupie dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi – 1

Przedszkole oferuje:

  • kompleksowe wsparcie rozwoju dzieci (realizuje zalecenia zawarte w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego)

  • przygotowuje do podjęcia nauki w szkole podstawowej

Oferta zajęć:

  • z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

-terapia logopedyczna
-terapia pedagogiczna
-integracja sensoryczna
-muzykoterapia
-gimnastyka korekcyjna
-terapia Eeg biofeedback

  • zajęcia wspierające rozwój dziecka

-alternatywne i wspomagające metody komunikacji
-metoda W.Sherborne
-terapia ręki
-elementy ortoptyki
-terapia tańcem

  • zajęcia dodatkowe

-hipoterapia
-dogoterapia
-warsztaty edukacyjno-muzyczne
-„zielone przedszkola”


XII OTWARTE MISTRZOSTWA LEGIONOWA W PŁYWANIU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - 3 czerwca 2015 roku
03 czerwca okazał się szczęśliwym dniem dla naszych ,,pływaków’’. Pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo odbyły się XII OTWARTE MISTRZOSTWA LEGIONOWA w PŁYWANIU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.  Ceremonii otwarcia dokonał Pan Prezydent Roman Smogorzewski. Fani pływania z opiekunami i licznie kibicującymi osobami, wśród których znalazła się nasza Pani Dyrektor Ewa Lewicka,  stawili się licznie  w środowe przedpołudnie by walczyć o zwycięstwo. Pod czujnym okiem sędziów i ratowników, przeprowadzono zawody pływackie w 8 konkurencjach. Każdy zawodnik, biorący udział w mistrzostwach, otrzymał: dyplom, medal i nagrodę rzeczową.
Klasyfikacja reprezentacji Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych na podium w kategorii indywidualnej przedstawia się następująco: I miejsce w stylu dowolnym na 25m
- Piotr Paczkowski,   II miejsce w stylu dowolnym na 25m - Beata Bosek, II miejsce w pływaniu z przyrządem na 25m - Dawid Szelągiewicz,  III miejsce w stylu  dowolnym na 25m - Michał Biniecki. Brawo!

                                                                                                                               Agnieszka Łuniewicz-Stępniak
DZIEŃ DZIECKA 2015 - 1 czerwca 2015 roku
W dniu 1 czerwca zorganizowaliśmy w naszej Placówce Dzień Dziecka. Pomysł imprezy powstał na pierwszym warsztacie Szkoły Współpracy. Projekt został  opracowany na spotkaniach Pani Dyrektor  z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunami  oraz przedstawicielami Rady Rodziców.
W przygotowania do imprezy włączyli się nauczyciele, rodzice, uczniowie , a także pracownicy  administracji i obsługi szkoły. I w wyniku tej współpracy udało się nam zorganizować Dzień Dziecka pełen atrakcji.  Były pokazy sceniczne, zadania do rozwiązania-trochę zdrowej rywalizacji, poczęstunek i krótka dyskoteka.

Edyta Woźniak-Ryży


PZSiPS na obchodach Dnia Dziecka w Legionowie - 31 maja 2015 roku


DZIEŃ DZIECKA W ZEGRZU - 29 maja 2015 roku
            29 maja uczniowie klasy I- II B PDP oraz klasy
III-IV-V-VI A SP wraz z opiekunami gościli kolejny już raz w Stanicy Wędkarskiej w Zegrzu. Organizatorem trzecich już obchodów Dnia Dziecka był Zarząd  Koła Wędkarskiego  nr 13  w Legionowie. Spotkanie rozpoczęło się jak zwykle od krótkiego zapoznania, dostaliśmy wszyscy piękne koszulki oraz identyfikatory z imieniem. Pan Prezes Józef Lupa przedstawił nam pokrótce historię Koła Wędkarskiego. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i  udali się w różne miejsca spełniać swoje dziecięce marzenia. Największą atrakcją tegorocznego spotkania  okazała się piękna klacz .Wszyscy chcieli znaleźć się na jej grzbiecie.  Wśród licznych niespodzianek przygotowanych dla naszych podopiecznych znalazło się gaszenie pożaru wioski Smerfów  przez dzieci profesjonalnym sprzętem gaśniczym  Straży Pożarnej. Mieliśmy okazję spotkać się i rozmawiać  z przedstawicielami  policji wodnej, dla zainteresowanych wędkarstwem był specjalnie wydzielony teren ciszy, gdzie zapaleni wędkarze mogli łowić ryby. Niewątpliwą atrakcją dla chłopców i dziewczynek zarówno młodszych jak i starszych był rejs motorówką po Zalewie Zegrzyńskim. Zostaliśmy  wyposażeni przez  ratowników WOPR-u w  niezbędne informacje o bezpiecznym spędzaniu czasu wolnego nad wodą. Piękna pogoda, obecność wody sprawiły, że zaczęliśmy marzyć o zbliżających się wakacjach.
Integracyjne zabawy na świeżym powietrzu przerywane były wspaniałymi pysznościami: własnoręcznie przygotowanymi  przez naszych dobroczyńców: ciastami, deserami  oraz  mięsem z grilla
. Na koniec wspólnie spędzonego czasu uczniowie otrzymali pamiątkowe medale oraz wspaniałe prezenty. Dzieci za okazane serce odwdzięczyły się  własnoręcznie przygotowanymi kwiatkami  z napisem DZIĘKUJEMY oraz wspaniałym  ,,Sercem -  za Serca”. Wszyscy uczestnicy spotkania pragną podziękować całemu Zarządowi Koła nr 13 Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w  Legionowie za ciepłą, serdeczną i pełną życzliwości  atmosferę.

                                                                                                                 Agnieszka PodłuckaApel ”Papieros twój wróg” - 28 maja 2015 roku
W związku ze zbliżającymi się obchodami Światowego Dnia Bez Tytoniu, 28 maja 2015r. w naszej placówce odbył się apel dotyczący groźnego, a często nawet śmiertelnego wpływu palenia tytoniu na nasze zdrowie. Podczas apelu nagrodzono laureatów szkolnego konkursu na plakat o tematyce prozdrowotnej pt.: ”Papieros twój wróg”. Na koniec uczniowie obejrzeli film , dotyczący skutków uzależnienia ludzi od nikotyny i zaburzeń zachowania spowodowanego paleniem.

                                                                                                   Agnieszka Łuniewicz-Stępniak


„ Świat słomą malowany” – Wystawa Mieczysława Krzymowskiego i uczniów naszej Placówki - 27 maja 2015r.
W „Świat słomą malowany”, jego tajemnice i sekrety wprowadziła nas wystawa pod tym tytułem , a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 27 maja 2015 w galerii Gminnego Centrum Kultury Łajski. Prace  Mieczysława Krzymowskiego i  uczniów naszej Placówki podziwiali licznie zgromadzeni na tej uroczystości goście. Dyrektor legionowskiego MOK-u Andrzej Sobierajski, delegacja mieszkańców DPS- „Kombatant” z dyrektorem Anną Stępińską, uczniowie Zespołu Szkół i Placówek – autorzy wystawionych prac z panią dyrektor Ewą Lewicką, przedstawiciel legionowskiego PCPR, zastępca komendanta legionowskiej Straży Miejskiej Adam Nadworski. Twórca otrzymał od  uczniów  Placówki  kwiaty i podziękowania od dyrektor Placówki pani Ewy Lewickiej za współpracę i  rozbudzanie w  młodych ludziach kreatywności i talentu. Wspólne działania artystyczne  uczą cierpliwości, koncentracji na celu i  konsekwentnego działania.   To już druga  wspólna wystawa, poprzednia w Białej Podlaskiej odniosła duży sukces. W Galerii Gminnego Centrum Kultury zaprezentowano 28 prac Mieczysława Krzymowskiego  płaskich oraz   5 przestrzennych wykonanych z zapałek. A 29 prac przedstawiało dorobek uczniów naszej Placówki. Wszystkie one zostały wykonane przy użyciu ekologicznych, naturalnych  materiałów takich jak: słoma, drewno, szyszki. Obrazy, które powstały w wyniku tych artystycznych zabiegów wabią zwiedzających swą niecodzienna kolorystyką. Przepełnione są słońcem  i wywołują wrażenie lata.  Przyciągają wzrok swą kolorystyką fakturą i kompozycją.  Tematyka też jest bardzo urozmaicona. Wystawa „ Świat słomą malowany” to  kolejny sukces. Świetnie  zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Łajskach ekspozycja. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za wspaniałą współpracę, serdeczne przyjęcie i transport. Polecamy naszą wystawę uwadze rodzin i znajomych. Warto poświęcić chwilę czasu. Dziękujemy.

                                                                                                     Jerzy Jastrzębski
Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły.

 Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie ul. Jagiellońska 69 bierze udział w projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”, który łączy aktywność uczniów, nauczycieli, rodziców i pozostałych pracowników oraz osób zaangażowanych w edukację dzieci i młodzieży.

 W ramach projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, uczniowie , rodzice i nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowe ul. Jagiellońska 69  biorą udział w szkoleniach mających na celu usprawnienie współpracy pomiędzy pedagogami, uczniami, rodzicami i innymi osobami zaangażowanymi w edukację. Oprócz zajęć teoretycznych organizatorzy zapewniają warsztaty, podczas których uczestnicy w praktyce mogą poznać metody integrujące wokół wspólnego celu.  Kolejny, podsumowujący pracę w ramach projektu, warsztat odbędzie się 9 czerwca w Warszawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele całej szkolnej społeczności: dyrektor, nauczyciele-opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, uczniowie i rodzice.

 Jako podsumowanie projektu w PZSiPS w Legionowie ul. Jagiellońska 69 w dniu 1  czerwca 2015r.  zostanie zorganizowany Dzień Dziecka, w trakcie którego cztery 10-osobowe zespoły  złożone z nauczycieli, uczniów, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi zaprezentują 5-minutowe przedstawienia sceniczne. W dwóch z nich wystąpi dyrektor  Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych Ewa Lewicka. W dniu tym odbędą się również quizy i zawody sportowe, w których wszyscy zmierzą się swoją wiedzą i umiejętnościami.

 Organizatorem całej imprezy będzie Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców.
Warsztaty Kulinarne - 26 maja 2015 roku                              
26 maja 2015 roku odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów klas Szkoły Podstawowej. Spotkanie poprowadzili Panowie: Robert Branicki i Łukasz Szymankiewicz, kucharze pracujący w Restauracji Varso Vie oraz Hotelu Marriott w Warszawie. W czasie warsztatów uczniowie z dużym zaangażowaniem pomagali w przygotowaniu pysznych deserów. Niespodzianką okazały się tęczowe naleśniki ozdobione świeżymi owocami. Kolejnym smakołykiem były nadziewane, pieczone jabłka. Nie zbrakło również aromatycznych, czekoladowych sufletów! Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali podpowiedzi i rad mistrzów…   Było pysznie! Dziękujemy!

Marcelina Makowiecka
I Miedzyszkolny Konkurs Humanistyczny - „Jestem dumny, że jestem Polakiem” - 25 maja 2015 roku
25 maja 2015 r w naszej Placówce odbył się I Miedzyszkolny Konkurs Humanistyczny „Jestem dumny, że jestem Polakiem”. W konkursie,  udział wzięli  uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym z terenu Powiatu Legionowskiego. Zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą i umiejętnościami w kategoriach tematycznych: Mistrz Ortografii, Rozsypanki wyrazowe, Co było dalej..., Czytanie ze zrozumieniem, Najważniejsze polskie bitwy. Poza kształtowaniem sprawności językowej w mowie i piśmie, rozwijaniem wyobraźni i wrażliwości estetycznej chcemy, aby nasz konkurs służył  również umacnianiem u naszych uczniów wiary we własne siły . Naszym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych poprzez naukę języka ojczystego i historii Polski. Nie zapominamy także o humanistycznym kontekście konkursu – poprzez naukę uczniowie otwierają się na potrzeby drugiego człowieka, formują hierarchię wartości, w której moralność i estetyka zajmują wysoką pozycję. Wygranymi w zorganizowanym przez nas Międzyszkolnym Konkursie Humanistycznym byli wszyscy uczestnicy. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Legionowie nagrody rzeczowe.

Dorota Wójcik

ZAWODy PŁYWACKIE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH BIAŁOŁĘKA 2015 - 23 maja 2015 roku
W dniu 23.05.2015r. ośmioosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XII ZAWODACH PŁYWACKICH DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH BIAŁOŁĘKA 2015.
Miła atmosfera i głośny doping kibiców pływalni Białołęckiego Ośrodka Sportu sprzyjały naszym uczniom w zdobyciu wysokich wyników w rywalizacji sportowej. Uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale a najlepsi puchary .Tego dnia zwycięzcami byli wszyscy, którzy spotkali się na pływalni zarówno dzieci, rodzice jak i opiekunowie, a największą nagrodą był uśmiech dziecka wychodzącego dumnie z wody po dopłynięciu do mety.

                                                                                                                          Agnieszka Łuniewicz-Stępniak


IV Paraolimpiada Dzieci I Młodzieży- 22 maja 2015                                                     
Po raz czwarty niepełnosprawni zawodnicy powiatu legionowskiego  w tym uczniowie naszej Placówki mogli pokazać mieszkańcom powiatu jak wygląda sportowa rywalizacja. 22 maja 2015 roku na  obiektach sportowych legionowskiej Areny odbyła się Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży organizowana  podczas Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i powiatu legionowskiego. Uroczystego otwarcia  w obecności wielu gości i zawodników dokonali: wicestarosta Jerzy Zaborowski i  zastępca prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny.
W tym roku w zawodach wzięło udział 150 zawodników. Jak co roku mogli  oni brać udział w   zawodach  rekreacyjnych i  sportowych. Wybór uzależniony był możliwościami  i ich stanem zdrowia. Organizator legionowska  Arena zapewniła udział wielu wolontariuszy. Zawodników i organizatorów wspierali  piłkarze ręczni KPR Borodino Legionowo, siatkarki SK bank Legionowia oraz uczniowie ZSO nr 2 w Legionowie.
Dzięki takiemu wsparciu zawody przebiegały sprawnie zarówno w konkurencjach sportowych jak i rekreacyjnych.  Zawodnicy z naszej Placówki odnieśli  naprawdę duże sukcesy W biegu na 60m chłopcy młodsi pierwsze miejsca zajęli; Kacper Wlazło, Kacper Strzyżewski, starsi Paczkowski Piotr, Jakóbiak Grzegorz, Niemierzycki Adrian. W skoku z rozbiegu trofea sportowe zdobyła Grabowska Karolina , Burkacka Natalia. Lupa Edyta zajęłą pierwsze miejsca: w konkurencji skok z miejsca i w biegu na 60m oraz w rzucie piłką palantową. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe medal e.  Udział w Paraolimpiadzie to już duży sukces. Medale, nagrody to wspaniała okazja do radości. Gratulujemy wszystkimi zapraszamy do udziału w następnych wydarzeniach Dni Osób Niepełnosprawnych. Już 18 czerwca  Czerwcowe Spotkanie w Ogrodzie DPS w Legionowie.

                                                                                                                                 Jerzy Jastrzębski

SUSHI - warsztaty kulinarne - 21 maja 2015 roku
W dniu 21.05 w Szkole Przysposabiającej do Pracy odbyły się warsztaty kulinarne prowadzące przez Pana Daniela Szpilskiego  szefa kuchni Restauracji „SUSHI GO” znajdującej się w Legionowie przy ul. Warszawskiej 59/12. Uczniowie zobaczyli w jaki sposób powstaje sushi, jak nazywają się składniki, z których powstaje oraz jakie są jego walory odżywcze. Szef kuchni podczas pokazu w sposób jasny i przystępny omawiał poszczególne etapy powstawania potrawy oraz odpowiadał na zadawane pytania. Po pokazie nadszedł czas na poczęstunek.  Wszyscy uczniowie, mimo wcześniejszych oporów przed nowymi smakami, spróbowali sushi. Danie wyglądało pięknie i kolorowo. Smakowało jeszcze lepiej.  

Anna Godlewska

MUZEUM WSI KURPIOWSKIEJ W WACHU - 19 maja 2015 roku

Dnia 19.05.2015 odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi  Kurpiowskiej w Wachu. Uczestnicy wyjazdu  po raz kolejny odwiedzili  skansen czyli muzeum pod gołym niebem. Podczas pobytu mogli zapoznać się  i  porównać kulturę, historię, folklor i sztukę kurpiowską z mazowiecką- Muzeum Wsi Mazowieckiej  w Sierpcu - gdzie byliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe,  wzięli udział w zajęciach warsztatowych. Grupa  dzieci młodszych brała udział w zajęciach plastycznych, wykonywali  karty ozdobne, natomiast grupa starsza miała okazję zapoznać się z grami i zabawami dzieci wiejskich z początku XX wieku. Wiele atrakcji dostarczyło uczestnikom wycieczki obcowanie z przyrodą, ruch na świeżym powietrzu, zabawy z elementami rywalizacji. Na koniec zostaliśmy poczęstowani przysmakami kuchni kurpiowskiej. Nasi uczniowie pokazali jak w sposób kulturalny i bezpieczny zachowywać się  w miejscach publicznych. Zadowoleni i pozytywnie zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

                                                                                                                                       Kierownik wycieczki
                                                                                                                                        Agnieszka Podłucka
      IV Plener Malarski ”Chodź pomaluj mój świat” 2015 - Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego - 16 maja 2015 roku
W IV Plenerze Malarskim wzięło udział  14 uczniów naszej Placówki. Plener odbył się w Legionowie w dniu 16 maja 2015 nosił tytuł „Wiosenne spotkanie w Tajemniczym ogrodzie” i nawiązuje  do tematu powieści "Tajemniczy ogród" Francesa Hodgsona Burnetta
. W plenerze  wzięło udział 40  uczestników. W sprzęt malarski zostali oni zaopatrzeni przez PCPR w Legionowie, organizacją wydarzenia zajął się Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. Kierownikiem artystycznym wydarzenia była znana malarka Zofia Piotrowska. Pani Zofia prowadziła również w naszej placówce warsztaty malarskie. W plenerze uczestniczyli również pozostali organizatorzy  Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowa i Powiatu Legionowskiego w ramach których zrealizowano IV Plener Malarski „Chodź pomaluj mój świat  Adeptów sztuki malarskiej wspierali zawodowi malarze oraz liczna grupa wolontariuszy z Europejskiego Niepublicznego Gimnazjum Językowego w Legionowie. To wydarzenie odbywało się w centrum miasta przed ratuszem i  oglądali je liczni mieszkańcy miasta. Zdaniem biorących udział w plenerze malarzy powstało wiele wspaniałych przepełnionych wiosenną radością prac. Malowanie w grupie motywuje, mobilizuje i daję szanse podejrzenia warsztatu innych, uczenia się nowych technik. Już 22 maja 2015 r odbędzie się  Legionowska Paraolimpiada dzieci i młodzieży, a 18 czerwca  Czerwcowe Spotkanie w ogrodzie DPS Kombatant.

                                                                                                     Jerzy JastrzębskiPlenerowe Warsztaty Rzeźbiarskie 2015 w Dzierżeninie koło Serocka - 15 maja 2015 roku
W dniu 15 maja 2015 roku w miejscowości  Dzierżenin  odbyły się warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez artystę rzeźbiarza  Janusza Dłużniewskiego  dla członków „Klubu Młodego Rzeźbiarza „  działającego  w  Placówce . Spotkanie w przepięknym zakątku nad Narwią w pobliżu  rezerwatu przyrody to nagroda dla uczestników klubu. Posiadłość w Dzierżeninie ,  w której gościliśmy  cała jest tak naprawdę galerią rzeźby artysty Janusza Dłużniewskiego. Artysta oprowadzał nas i z dumą opowiada historię powstania i co każde dzieło przedstawia. Mamy tu rzeźby przypominające tragiczne losy naszego narodu oraz te odwołujące się do naszych sumień i wzywające do ochrony naturalnych zasobów , ochrony środowiska, wzbudzające solidarność z ludźmi cierpiącymi z różnych niezasłużonych   powodów. Jest również grupa rzeźb odwołująca się do naszej religii.
Na ścianach obok prac w drewnie wiszą wiersze twórcy wyjaśniające motywy powstania rzeźb. Artysta przygotował dla nas  bogaty program zawierający w sobie nie tylko  pracę w drewnie, ale wiele ciekawych zabaw. Ratownik WOPR udzielił nam wielu praktycznych wskazówek jak zachować się nad wodą latem, jak pływać bezpiecznie kajakami. Ponadto były wzruszające momenty dwóch z uczestników obchodziło swoje urodziny. Było sto lat i tort gospodarze przygotowali prezenty. Był również tradycyjny grill.
 Zachwyceni  zostaliśmy nie tylko pięknem i urokiem miejsca , zawartością galerii, ale  ponad wszystko serdecznością i gościnnością  Gospodarza i jego wspaniałej rodziny. Dziękujemy.

Jerzy Jastrzębski


                            
          

                                                                          Stegna – maj 2015r.
W dniach 12, 13 i 14 maja 2015r. odbyła się wycieczka do  Stegny –małej miejscowości położonej nad Morzem Bałtyckim.  Łącznie w wycieczce udział wzięło 24 uczestników – 17 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie , 2 niezbędnych opiekunów oraz 4 nauczycieli i pielęgniarka szkolna. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Miasteczko Westernowe Mega Park w Grudziądzu, gdzie byliśmy uczestnikami pokazu z udziałem bajkowych postaci w amfiteatrze . Odwiedziliśmy świat Morskich Stworzeń w skali 1:1. Poznaliśmy też  tajemnice iluzji, zwiedzając np. Krzywy dom.  Kolejnym etapem wycieczki był dojazd do Stegny- miejsca docelowego- i wieczorny spacer po plaży. Na plaży uczniowie zbierali bursztyn, którego tego dnia było dużo. Odbyły się zawody w zbieraniu bursztynu i muszelek. Drugiego dnia , zgodnie z programem, wzięliśmy udział w prelekcji w Muzeum Bursztynu w Stegnie. W muzeum mieliśmy możliwość obejrzenia okazałych bursztynów, zapoznaliśmy się ze sposobami wydobywania bursztynu oraz dowiedzieliśmy się czym był Bursztynowy Szlak. Po obiedzie odwiedziliśmy pobliską Krynicę Morską, gdzie uczestnicy wycieczki weszli na latarnię morską, by podziwiać piękny widok na Zalew Elbląski i zatokę Gdańską. Dla wielu uczestników to było trudne zadanie, ponieważ mimo ograniczeń ruchowych pokonali dużą ilość schodów prowadzących na wierzchołek latarni. W Krynicy odwiedziliśmy też  port rybacki, obejrzeliśmy kutry oraz port jachtowy na Zalewie Elbląskim. Po kolacji , mimo zmęczenia, wybraliśmy się nad morze, by z plaży podziwiać uroczy zachód słońca.  Na pamiątkę wykonaliśmy na piasku duże serce z muszelek z napisem Legionowo to my . Ta praca sprawiła wszystkim dużo radości. Trzeciego dnia zaraz po śniadaniu i opuszczeniu hotelu pojechaliśmy do Gdańska. Tu przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zabytkach na gdańskiej Starówce.  Podczas trwającego ponad 1,5 godziny rejsu poznaliśmy historię Stoczni Gdańskiej i Westerplatte. W wycieczce wzięło udział 2 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, którzy po raz pierwszy opuścili rodzinny dom bez rodziców. W procesie nabywania umiejętności społecznych jest to bardzo ważny dla nich i ich opiekunów krok. Dziękuję wszystkim uczestnikom za to, że jesteście tacy wspaniali: Koleżankom za poświęcony czas i za wsparcie , Mamie Gosi i Babci Michała za pomoc, dzieciakom za pozytywną energię i za wzorowe zachowanie.  Na każdej wycieczce jest taki moment, który sprawia, że jesteśmy z Was dumni, a w oku kręci się łezka. Tym razem przyczynił się do tego Kacper P. z klasy IIA.  


Edyta Woźniak-RyżyII Międzyszkolny Konkurs  Wiedzy i Umiejętności Matematyczno - Przyrodniczej - 12 maja 2015 roku
Dnia 12.05.2015 w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, ul Jagiellońska 69 w godz 10 - 12 odbył się po raz II Międzyszkolny Konkurs  Wiedzy i Umiejętności Matematyczno - Przyrodniczej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym ze szkół powiatu legionowskiego. W tym roku brało udział 27 uczniów ( 19 uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim i 8 z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym) z SP nr 4 w Legionowie, SP nr 3 w Legionowie, ZS nr 1 w Legionowie, SP nr 2 w Legionowie, SP w Zegrzu i uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Starosta Legionowski, który był z fundatorem nagród. Na I, II i III etapie edukacyjnym wyłoniono laureatów Konkursu ( I, II, III miejsce), Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie i drobne upominki.

Iwona Kondraciuk

Warsztaty malarskie z Markiem Kraussem. Nasze prace w Zakopanem - 7-8 maja 2015 roku
Od 30 kwietnia w zakopiańskiej Galerii Władysława Hasiora  można oglądać wystawę Nikifory. Wystawa po raz pierwszy prezentowana była w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Ekspozycja prezentuje prace Nikifora Krynickiego, Aliny Dawidowicz, Edwarda Dwurnika i współpracującego z naszą Placówką Marka Kraussa Jej druga odsłona, która jest pokazywana w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem została zorganizowana w ramach XLI Sympozjum Naukowego „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna”. Pan Marek Krauss został zaproszony  na to sympozjum i  postanowił wyrazić swoje stanowisko w sposób artystyczny. Zorganizował dniach 7-8 maja 2015 roku warsztaty malarskie „Wpływ pieniądza na nasze życie” z udziałem uczniów naszej Placówki oraz mieszkańców DPS Kombatant.  Warsztaty zaowocowały  trzema  kolorowymi pracami.  Zostały one w dniu 16 maja 2015 przekazane w obecności  profesora Jerzego Hausnera, Andrzeja Wyrobca podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektor  Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Anny Potockiej  władzom fundacji  Uniwersytetu Ekonomicznego GAP w Krakowie. Przypominam, że jest to drugie tego typu wydarzenie uprzednio efekty artystycznej współpracy naszej Placówki z Markiem Kraussem trafiły do muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

                                                                                                       Jastrzębski JerzyNad Zalewem Zegrzyńskim na folwarku u Pana Marka Różyca - 23 kwietnia 2015 roku
                W dniu 23 kwietnia 2015 roku  grupa uczniów  PZSiPS ul.Jagiellońska 69 w Legionowie, pod opieką nauczycieli i rodziców  udała się nad zalew Zegrzyński do miejsca jakby przeniesionego z poprzednich epok  Folwarku  Różyca. Zabudowa z zewnątrz przypomina  miejscami dworek szlachecki  przechodzący w wiejską chatę. Całość jest solidnie ogrodzona. Na podjeździe stoją stare pojazdy. Gospodarz pan Marek Różyc wita nas serdecznie przed głównym wejściem. Opowiada o historii tego miejsca. Oprowadza nas po pomieszczeniach pełnych historycznych  pamiątek. Są tu stare zabytkowe sanie, powozy umieszczone wysoko pod sufitem.  Stare narzędzia, meble. Przechodzimy z salonów szlacheckich, bawialni do wnętrza chaty wiejskiej. To pomieszanie epoki  i stylów nie przeszkadza a nadaje charakteru całości. Wokół setki obrazów religijnych, starych portretów rodzinnych. Po środku ogromnej sali balowej stoi drzewo obwieszone różnymi pamiątkami. Stare kaflowe piece, stoły nakryte ręcznie haftowanymi obrusami i zapachy dochodzące z kuchni, gdzie pani Lesia od 14 lat przyrządza swoje specjały , które sprawiły, że  poczuliśmy się  tym miejscem  zauroczeni.  Jego magią , swoją  atmosferą  wypełnia wnętrze człowieka  i przyciąga.  Przez  olbrzymie okna widać  poruszane wiatrem wody na zalewie. Pogoda wymarzona słońce i lekki wiatr.
                   A my zainspirowani  widokami  i atmosferą panująca na folwarku oddaliśmy się pracy artystycznej i zabawom. Po sutym przygotowanym według staropolskich receptur obiedzie  podziękowaliśmy gospodarzowi za wspaniałą  gościnę. To urzekające miejsce ,  gościnność na zawsze pozostaną w pamięci uczestników
.   Dziękujemy.

Dorota WójcikNasz udział w  Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych powiatu Pułtuskiego  w Legionowie -
21 kwietnia 2015 roku
  Legionowo w dniu 21 kwietnia 2015 roku  po raz kolejny gościło artystów z powiatu pułtuskiego.  Pułtuscy  twórcy  zaprezentowali swój dorobek artystyczny na scenie, a także w galerii „Ratusz. Wzięliśmy  liczny udział w tym wydarzeniu.  Po uroczystym otwarciu  przez władze samorządowe  zaprezentowali się  mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ołdakach.  Zespół  został nagrodzony przez widzów głośnymi oklaskami za wykonanie znanych przebojów "Rudy rydz",  "Niedźwiadki", "Tak daleko nam do siebie i tak blisko". Po  nich wystąpił zespół ‘Luminal” reprezentujący DPS w Obrytem  również ze szlagierami "Wymarzona", "Przez jej oczy zielone", "Uśmiechnij się choć raz".  Goście ze Specjalnego Ośrodka  Szkolno-Wychowawczego im. Anny  Karłowicz   przedstawili  mini poetycko-muzyczny show zakończony  występem   zespołu „Łowcy rytmów”  w  układzie  tanecznym do utworu  „ Only time”.  Ekspozycja prac w galerii Ratusz
Po  występach obejrzeliśmy   Wystawę Prac Plastycznych Osób Niepełnosprawnych z miasta Pułtuska i powiatu Pułtuskiego. Ekspozycja z daleka wabi swoją kolorystyką i różnorodnością.  Nasz wzrok przyciągały obrazy malowane na płótnie, drewnie.  Konkurują  z nimi pełne elegancji i kolorów szklane witraże. Obok nich  serwetki, obrusy wykonane ręcznie, ozdobne pudełka  wykonane  techniką decoupage.  Obok przestrzenne prace wykonane ze siana. Ekspozycja zaskakuje odmiennością i różnorodnością zainteresowań twórców. Ta wielość eksponatów, wykonanych różnymi technikami, z różnych materiałów przyciąga swoją świeżością i dynamizmem.  Wystawę można oglądać w galerii Ratusz do 8 maja 2015 roku. IV Dni Osób Niepełnosprawnych Wymiana wystaw  odbyła się  w zgodnie z kalendarzem  IV edycji Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego, których nasza Placówka jest współorganizatorem.

 Jerzy JastrzębskiSzkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły.

Pierwszy warsztat już za nami. W dniu 14 kwietnia 2015r. byliśmy uczestnikami warsztatu, który odbył się w Warszawie w ramach projektu Szkoła Współpracy. Wzięli w nim udział: Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie ul. Jagiellońska 69 Ewa Lewicka,   przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunami SU oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Udział w warsztacie pozwolił nam poznać:
•    zasady udanej współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli,  
•    prawne aspekty współpracy,
•    dobre praktyki i przykłady satysfakcjonującej współpracy,
•    zasady prowadzenia debat.
Teraz przed nami czas na realizacje naszego wspólnego, wypracowanego podczas warsztatu pomysłu, do którego realizacji zapraszamy całą Społeczność PZSiPS.
Dziękuję uczestnikom warsztatu za poświęcony czas, za aktywny udział  i wspaniałą atmosferę!

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU" Poznajemy zjawiskowy świat ”- 14 kwietnia 2015 roku
  ,,Poznajemy zjawiskowy świat ” to tytuł zajęć warsztatowych z fizyki , które odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie.  Nasi uczniowie z klas VI A i I A Gim  dołączyli do tego ,,zjawiskowego świata ”. Brali czynny  i aktywny udział w zajęciach oraz  eksperymentowali z podstawowymi zestawami doświadczalnymi z fizyki, poznając przy tym wybrane działy tej nauki, takie jak: właściwości ciał w różnych stanach skupienia, optyka i magnetyzm. Ważną rolę odegrały tu asystentki, uczennice  gimnazjum z klasy 1A,  które w profesjonalny i życzliwy sposób pomagały naszym uczniom  własnoręcznie wykonać poszczególne doświadczenia. Zajęcia w taki interesujący sposób zostały przygotowane przez nauczycielkę fizyki ZSO nr 2 panią Martę Chałubek.   Uczeń klasy VI A z PZSiPS Tomek  podsumował  zajęcia: - ,, To była bardzo  ciekawa lekcja, która na zawsze  pozostanie  w mojej  pamięci.”

Dorota Wójcik


Warsztaty „Terapia ręki”-13 kwietnia 2015r.
Dnia 13 kwietnia 2015r. w naszej placówce odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców z naszego przedszkola oraz dzieci autystycznych w wieku przedszkolnym z powiatu legionowskiego i ich rodziców, prezentujące metodę terapii ręki. Warsztaty miały na celu pokazanie rodzicom, jak w przyjemny i naturalny dla dziecka sposób – wykorzystując zabawę, pracujemy nad doskonaleniem sprawności rąk i przygotowaniem dziecka do wykonywania ważnych dla niego czynności, a w przyszłości - zadań szkolnych.

Urszula Witaszczyk

   Legionowscy twórcy w Pułtusku - 10 kwietnia 2015 roku
W dniu 10 kwietnia 2015 w  pułtuskim  kinie  Narew odbył się wernisaż  IV  Przeglądu  Twórczości  Osób Niepełnosprawnych  powiatu legionowskiego.   
Uroczystego otwarcia dokonała Beata Jóźwiak  wicestarosta powiatu pułtuskiego  przy współudziale dyrektor  PCPR z Legionowa Anny Kaczmarek. Legionowscy uczestnicy uroczystości zaprezentowali gospodarzom szeroki wachlarz swoich zainteresowań artystycznych.  Wielkie brawa i wyrazy uznania zdobyli soliści  i aktorzy z  naszej  Placówki. Tomasz Idziak-Szkodziński i Jakub Piłatowicz za wykonanie utworu „Tanie dranie’ oraz Krzysztof Czapliński za utwór „What a wonderful world”.    Serca gości podbiła grupa teatralna Bajka opowieścią „Brzydkie kaczątko”.
 Łzy wzruszenia wywołała „Alicja w Krainie czarów” w wykonaniu  zespołu Mobilni z Serocka. Jest to opowieść o marzeniach , uczuciach i emocjach uczestników Środowiskowego  Domu Samopomocy .  A po przeglądzie  scenicznym nastał  czas na pokazanie gospodarzom naszego dorobku plastycznego.  Wystawa prezentuje wiele technik. Zdjęcia , rzeźby, rysunki, obrazy również prace wykonane z prasowanej słomy. Jest co oglądać i czym się cieszyć.
Całość  prezentacji  powiatu legionowskiego nasuwa wiele wniosków. Osoby niepełnosprawne  mają dużo do przekazania społeczeństwu i pragną być wysłuchane.  Przekaz ten  jest jasny i ciekawy, bo  adresowany do wszystkich zmysłów odbiorcyPrezentacja dorobku artystycznego twórców niepełnosprawnych przynosi zaszczyt terapeutom nauczycielom, rodzinom oraz władzom samorządowym. Jest dowodem na to , jak wiele wysiłku wkładają  niepełnosprawni, aby  zostać wysłuchanymi.
Już 21 kwietnia 2015 roku  twórcy z powiatu pułtuskiego zaprezentują swoje osiągnięcia  w Legionowie.   Mam nadzieję ,że  wystawy  zarówno w pułtuskim kinie Narew jak w legionowskiej  galerii „Ratusz” przyciągną  rekordową liczba  gości.


http://www.wiadomosci24.pl/artykul/alicja_w_krainie_czarow_legionowscy_tworcy_w_pultusku_328861.html

 Misterium wielkanocne. „O Krzyżu i człowieku”- 31 marzec 2015
W dniu 31 marca 2015 w Wielkim Tygodniu  grupa  teatralna  naszej Placówki przedstawiła misterium wielkanocne „ O Krzyżu  i człowieku”.
Opowieść zaprezentowana społeczności szkolnej to połączenie pieśni, wierszy, dialogów i scen w jedną spójną całość traktującą o związku człowieka z Bogiem.  Krzyż   jest  w opowieści  symbolem cierpienia i męki Jezusa. To Chrystus jest centrum zainteresowania. Do Niego bowiem zwracają się wszyscy występujący. Jemu poświęcone są wszystkie pieśni i wiersze. Misterium to dokładne przedstawienie drogi krzyżowej, sceny z pojmania, sądu i ukrzyżowania. W tą opowieść   wplecione są  sceny  z  współczesnego życia Jak podkreśliła we słowie wstępnym  autorka scenariusza  Danuta Zalewska  zmartwychwstanie Jezusa  jest światłem przywołującym nas do prawdziwych celów życia. Nadaje jemu głęboki sens   i jest czynnikiem motywującym do walki z słabościami.  Wskazuje, że  życie  trwa nawet po śmierci. Myślą przewodnią były słowa „Bóg uczy miłości”.  Wymowę  przesłania  podkreśliła prosta scenografia i gra świateł. Uroczystego charakteru dodało głębokie zaangażowanie w przygotowanie misterium  całej społeczności szkolnej. Na scenie jak zwykle młodych aktorów wspierali nauczyciele i rodzice. -Dla mnie to zaszczyt i wyróżnienie- mówiła Barbara Dylewska, matka biorąca udział w Misterium- mieć możliwość współpracy. Biorąc udział w przedstawieniach, mam nadzieję, że wzorce religijne i wartości, które razem przekazujemy, pielęgnujemy - kiedyś zaowocują u naszych widzów. Dla mnie osobiście jest to wielkie przeżycie (nie mówiąc o tremie jaką za każdym razem przeżywam), wspierana przez moją rodzinę, która pomaga mi w przygotowaniach czuję się potrzebna, a spotkania w szkole na próbach, oraz przedstawieniach tylko potęgują te pozytywne emocje. Słowa  i tak nie wyrażą w pełni tego co czuję, wiem, że jest to początek fajnej przygody i dużego doświadczenia. Z niecierpliwością czekam na kolejne zadania.- zaznaczyła. Na zakończenie dyrektor naszej Placówki pani Ewa Lewicka życzyła zebranym i ich rodzinom wspaniałych świąt. Specjalne  życzenia  społeczność szkolna złożyła   wszystkim   kapłanom, a przyjął  je i podziękował obecny na uroczystości  ksiądz  Łukasz Tarasiuk  z  parafii  św. Jana Kantego w Legionowie.

                                                                                                                     Jerzy Jastrzębski
                        
Wielkanoc 2015- Kiermasz fundacji „Promień Słońca” - 24- 25 marca 2015

W dniach 24- 25 marca 2015 odbył się Wielkanocny Kiermasz fundacji „Promień Słońca” działającej na rzecz osób niepełnosprawnych.
Organizatorzy :społeczność szkolna Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”, Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Legionowie  i Jabłonnie oraz Niepublicznego  Europejskiego Gimnazjum  Językowego,  zbierali fundusze na  zakup pomocy dydaktycznych i rekwizytów teatralnych dla podopiecznych fundacji –uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69.

                                                                          Jerzy Jastrzębski

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kiermasz_fundacji_promien_slonca_wielkanoc_2015_327323.html


IV Przegląd Twórczości w Legionowie - Święto Twórców- 20 marca 2015 roku

20 marca 2015 roku w ratuszu spotkali się wszyscy twórcy- uczestnicy IV Przeglądu Twórczości odbywającego się w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Dzień ten jest bardzo ważny. Jest to święto twórców, ich rodzin, terapeutów, nauczycieli. Do konkursów przygotowywali się od kilku miesięcy. Udział w nich motywuje do terapii i nauki. Przygotowanie prac na określonym poziomie wymaga czasu i wysiłku. Efekt końcowy podkreśla tylko znaczenie terapii przez sztukę w życiu uczestników przeglądów twórczości. W tym roku nagrody główne w Konkursie Form Teatralnych i Medialnych ufundowali patroni Dni Osób Niepełnosprawnych. Nagrodę Grand Prix ufundował i wręczył prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski Grupie „MOBILINI” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku za wyjątkowy zaskakujący spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. W kategorii – Grupy wokalno- muzyczne za wykonanie „Tańca z bykiem” nagrodę ufundował starosta Legionowski Jan Grabiec, a w jego imieniu wręczył ją artystom z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Legionowa Przewodniczący Rady Powiatu Szymon Rosiak W kategorii Soliści - młodsi jury przyznało I miejsce dla Krzysztofa Dudy z grupą Legionutki za wykonanie utworu „Marzenia się spełniają”, a w grupie dorosłych I miejsce dla Krzysztofa Czaplińskieg za wykonanie utworu pt. „What a wonderful world”. W konkursie plastycznym przyznano nagrody i wyróżnienia w kategoriach; fotografia, malarstwo, rzeźba. W konkursie literackim ”Jesteśmy razem„ jury przyznało pierwsza nagrodę Magdalenie Dytrych za pracę „Szklane oczy”, druga nagroda przypadła Magdalenie Otowskiej za utwór „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, trzecie miejsce (ex aequo) zajęły: Anna Wyszyńska za utwór „W kalejdoskopie”, Natalia Raczyńska za „Paradoks życia”. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów dyplomy z podziękowaniami i cenne upominki.

Jerzy Jastrzębski

Giełda Talentów : Twój Zawód- Twoja przyszłość - 10 marca 2015 roku
W dniu 10 marca 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej 8 odbyła się VII Międzyszkolna Giełda Talentów pod hasłem :Twój zawód-  Twoja przyszłość . Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Głównym celem  konkursu jest promowanie talentów młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i zwiększanie poczucia własnej wartości oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych  uczniów.
Uczestnicy prezentowali się w następujących kategoriach:  twórczość artystyczna : taniec, śpiew, konkurs plastyczny, konkursy zespołowe w kategoriach: sprzedawca, kucharz, hotelarz, piekarz, cukiernik, fryzjer. Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca: II i III miejsce w kategorii twórczość artystyczna, II i III miejsce w konkursie plastycznym oraz jako szkoła zdobyliśmy II miejsce.
Po zaprezentowaniu swoich talentów młodzież miała okazję skosztować tradycyjnego włoskiego dania : spaghetti  oraz skosztować przepysznych ciasteczek upieczonych przez uczniów.

Żaneta RyszawaProjekt 4LIFE - 6 marca 2015 roku

W dniu 6 marca 2015 roku  uczniowie gimnazjum Powiatowego Zespołu Szkół i  Placówek ul. Jagiellońska 69  i zaproszeni goście z Niepublicznego Gimnazjum Językowego w Legionowie spotkali się  na warsztatach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Instruktorami  warsztatów byli studenci ratownictwa medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zrzeszeni w stowarzyszeniu 4Life, które ma na celu promowanie oraz naukę pierwszej pomocy osób niezwiązanych z medycyną. Głównym założeniem projektu jest przełamanie strachu w pomaganiu drugiemu człowiekowi, uświadomienie, że jest to prawny i moralny obowiązek oraz nauka podstawowych czynności ratujących życie (pośredni masaż serca, oddechy ratownicze itd.), a także pierwszej pomocy w sytuacjach losowych typu: złamania, zadławienia, omdlenia i wiele innych sytuacji, z którymi możemy się spotkać na co dzień. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Pani koordynator Magdalenie Jabłońskiej i wszystkim ratownikom medycznym, którzy poświęcili swój czas i przekazali nam ogrom wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Mam głęboką nadzieję, że ten projekt na stałe zagości w murach naszej placówki a każdy z nas będzie potrafił udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

                                                                                                       Jacek Furtak„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” by było nam jeszcze lepiej…

Nasza szkoła została zakwalifikowana do edycji 2015 projektu „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” . Jest to  nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Rozwiązania te zostaną opracowane w wyniku wcześniej przeprowadzonych pogłębionych, ogólnopolskich badań sondażowych dot. opinii i postaw w każdej z grup (dyrektorzy i nauczyciele, rodzice, uczniowie) oraz konsultacji, a następnie upowszechnione w postaci poradników. Serdecznie zapraszam w imieniu Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie ul. Jagiellońska 69  i Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunami przedstawicieli Rady Rodziców do udziału w projekcie i w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu .

mgr Edyta Woźniak-Ryży
opiekun SU


  

Uroczyste otwarcie IV Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego - 5 marca 2015 roku
W dniu 5 marca  uroczystego  otwarcia IV  Dni Osób   Niepełnosprawnych  miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego dokonali: Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych  Artur Pozorek  oraz  wicestarosta powiatu Jerzy Zaborowski. Byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia Rada Pedagogiczna naszej Placówki została uhonorowana  przez kapitułę orderem ‘Przyjaciel Niepełnosprawnych”. W imieniu Rady Pedagogicznej Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie podziękowała pani  dyrektor Ewa Lewicka. „Dziękuje za to zaszczytne wyróżnienie - powiedziała -  Order „ Przyjaciel Niepełnosprawnych” jest dla nas świadectwem,  że nasze działania   na rzecz osób niepełnosprawnych zostały dostrzeżone. Jako Rada Pedagogiczna działamy nie dla poklasku ani też wyróżnień. Jako ludzie jesteśmy zobligowani do wspierania, pomagania , tworzenia przyjaznego środowiska dla  osób, które tego potrzebują. Dlatego   tytuł „Przyjaciel Niepełnosprawnych” przyjmujemy jako zaszczytne zobowiązanie- podkreśliła Order  „Przyjaciel Niepełnosprawnych” otrzymała również pani Liliana Sadowska nauczycielka naszej Placówki. Podwójna radość.  Gratulacje. Kapituła  uhonorowała  orderem  Zespół  Szkolno-Przedszkolny  „Milenium” w Legionowie reprezentowany  przez panie Helenę Olkucką i Paulinę Petrykat- Żmijewską oraz pana Roberta Olkuckiego za bezinteresowną pomoc przy organizacji wydarzeń związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Na tym nie zakończyły si ę niespodzianki jakie przyniósł ten dzień.  Wspaniały koncert zespołu TRIO+.  Piękne nastrojowe  piosenki. Występy zespołu doskonale harmonizowały z uroczystą atmosferą.  A po przerwie  emocjonujące występy w konkursie Form Teatralnych i Medialnych. W tym konkursie  wzięło udział 19 podmiotów. Jury w składzie  Paulina Petrykat-Żmijewska, Dorota Papis, Robert Szymański  oceniło 3 grupy taneczne, 4 grupy teatralne, 6 solistów oraz 6 prezentacji multimedialnych.  Wśród występujących grupy i soliści z naszej Placówki.  Podczas konkursu  było naprawdę gorąco wspaniała muzyka, kolorowe kostiumy.  Bardzo wysoki poziom wszystkich występujących. Trzymamy za naszych kciuki. Jury ma bardzo trudne zadanie. Wszystkim życzymy sukcesu. Wyniki  zostaną ogłoszone 21 marca 2015 w sali widowiskowej  ratusza.

                                                                                         Jerzy Jastrzębski

IV Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego 2015

Kalendarz wydarzeń i inne szczegółowe informacje na stronie MOK Legionowo:

http://www.moklegionowo.pl/zawartosc/don_2014.html„Nasze dzieci – nasze Przedszkole” - 25 luty 2015 roku
„Nasze dzieci – nasze Przedszkole” w myśl takiego motta  w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie 25.02.2015r. odbyło się spotkanie dotyczące prezentacji funkcjonowania i oferty Przedszkola Specjalnego. W spotkaniu uczestniczyli: kierownik Referatu Starostwa Pan Tomasz Lisowski, przedstawiciele Wydziałów Edukacji Gmin Powiatu Legionowskiego, przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz PCPR w Legionowie.  Podczas spotkania nauczyciele scharakteryzowali grupy przedszkolne wchodzące w skład Przedszkola.  Uczestnicy mogli zapoznać się ze szczegółową ofertą dotyczącą zajęć dydaktycznych, zajęć indywidualnych oraz zajęć grupowych  ukierunkowanych na wspieranie rozwoju małego dziecka niepełnosprawnego. Prowadzący szczególnie podkreślali działania skierowane na rozwój komunikacji dzieci uczęszczających do Przedszkola. Wszyscy uczestnicy poprzez udział w ćwiczeniach dotyczących komunikacji alternatywnej i wspomagającej mogli doświadczyć różnych sposób porozumiewania się np. z pomocą komunikatorów lub gestów makaton. Na zakończenie spotkania zaprezentowano film dotyczący różnych działań i aktywności, które w przedszkolu realizują dzieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania!


                                  

 „Awantura o Basię” w Teatrze Rampa - 24 luty 2015 roku
W dniu  24 lutego 2015 roku grupa uczniów naszej Placówki pod opieką nauczycieli i rodziców  udała się do Teatru Rampa w Warszawie   na muzyczną wersję  przygód Basi Bzowskiej bohaterki książki „ Awantura o Basię” Kornela Makuszyńskiego w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały.  Naszym udziałem stała się  opowieść o przygodach małej dziewczynki, której matka zginęła  w wypadku. Dziecko trafia  do kilku rodzin i dzięki urokowi osobistemu podbija wiele serc.  Jej postać  łączy  różnych ludzi. W poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, swojej rodziny  odnajduje chorego ojca.  Opiekuje się nim a jej cudowna miłość przywraca go światu. Obejrzeliśmy  wspaniałą , pełną zaskakujących  zwrotów opowieść  o rodzinie, ludzkich uczuciach, naszych wadach i śmiesznostkach. Przedstawienie utrzymuje  w specyficznym klimacie  przedwojennego kina muzyka Wojciecha Sanockiego. Wspaniała obsada aktorska i  scenografia  łącząca  efekty teatralne z filmowymi  sprawiła, że  byliśmy  zachwyceni  tym co Teatr Rampa nam zaserwował. Nasza delegacja na ręce dyrektora teatru  Witolda Olejarza przekazała podziękowania i  skromny upominek. Na zakończenie zdjęcia z wszystkimi aktorami występującymi w spektaklu. Dziękujemy.

                                                                                                                  Jastrzębski Jerzy


Integracyjne warsztaty witrażowe - 22 lutego 2015
W dni 22 lutego 2015 roku pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w integracyjnych warsztatach witrażowych. Ich pomysłodawcami byli: Fundacja „Promień Słońca” i Legionowska Pracownia Witraży 12U. Pan  Andrzej Bochacz twórca witraży, przyjaciel Placówki, prowadzący już drugi rok warsztaty pod hasłem „W krainie witraży”, a także  pan Dawid Zborowski wprowadzili nas w świat barw, szkieł i mozajek.
Celem warsztatów, w których uczestniczyli także rodzice uczniów z PZS i PS, było zapoznanie uczestników z tą cenną i zachwycającą oko techniką artystyczną. Uczniowi zdobyli umiejętności praktyczne związane z projektowaniem małych form witrażowych, cięciem szkła oraz powstawaniem witrażu – krok po kroku. Efektem finalnym warsztatów było wykonanie kolorowej zawieszki z kaboszonów, którą uczestnicy mogli zabrać do domu. Spędzone w rodzinnej i miłej atmosferze godziny z całą pewnością zaszczepiły w uczniach zainteresowanie tą cenną techniką artystyczną, wzmacniając wiarę we własne siły twórcze i zdolności manualne.

Anna SkiścimWALENTYNKOWY PIĄTEK 13-tego
Choć Walentynki w kalendarzu przypadają 14 lutego , my w szkole trochę z humorem obchodziliśmy je - tak na przekór - 13-tego w piątek. Za zgodą Pani Dyrektor mogliśmy założyć ubrania w kolorze czerwonym i dzięki temu na korytarzach zrobiło się czerwono, a jest to kolor symbolizujący  miłość. Przed południem  wszystkim , którzy podeszli z humorem do tego święta , pani Julita zrobiła pamiątkowe zdjęcia, a opiekunowie Samorządu Uczniowskiego rozdali słodycze. Takie akcje dają nam poczucie, że jesteśmy razem- Ci duzi i Ci mali :-).

Edyta Woźniak - Ryży

Spotkanie z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie - 13 lutego 2015 roku
W dniu 13 lutego 2015r. odbyło się w szkole kolejne spotkanie z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie w ramach realizowanego projektu współpracy "Planuję swoją przyszłość zawodową". W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas I - III Gimnazjum oraz klas I - III Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Tematem spotkania były zainteresowania i ich rola dla rozwoju osobistego oraz zawodowego. Nasi goście pokazywali uczniom jak wykorzystać własne zainteresowania w planowaniu kariery zawodowej. Specjaliści z Powiatowego Urzędu pracy przygotowali cała gamę pomocy dydaktycznych, aby to spotkanie uczynić jak najbardziej atrakcyjnym. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu , zadawali wiele pytań, poszukiwali odpowiedzi, rozwiązywali krzyżówki i prowadzili ożywioną dyskusję.
Kolejne spotkanie z doradcami zawodowymi odbędzie się na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Wtedy uczniowie będą mieli okazję w praktyce dowiedzieć się jak załatwiać formalności związane z poszukiwaniem pracy.

Katarzyna PrzewłockaKrólewski  karnawał w SOSW w  Pułtusku - 11 letego 2015 roku
W dniu 11 lutego wybrana grupa  27  przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i najlepszych uczniów naszej Placówki udała się do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. A. Karłowicz  w Pułtusku na coroczny bal karnawałowy. Gospodarze przyjęli  nas  bardzo serdecznie.  I tutaj jak przystało na bal karnawałowy było mnóstwo niespodzianek. Pierwsza  z nich to kolorowa,    wspaniale udekorowana sala balowa. Nastrojowa , niezapomniana muzyka  w wykonaniu dobrze nam znanego  zespołu Faktor. Jury nie tylko wyłoniło  królową i króla, ale również  innych członków rodziny królewskiej księżniczkę i księcia.  Muzyka , tańce i  stoły zastawione po królewsku sprawiły, że tak naprawdę nie chciało  si ę  opuszczać  balowej sali. Po gorących słowach pożegnania i wymianie symbolicznych  prezentów, ale z sercem przepełnionym karnawałem  ruszyliśmy w podroż  powrotną  przepełnieni wdzięcznością  za wspaniała atmosferę, z nadzieją na następne takie bale.                                                        

                                                                                                                           Jerzy Jastrzębski
KARNAWAŁ - 10 lutego 2015 roku
10 lutego w naszej placówce odbył się Bal Karnawałowy, który zorganizowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami.
Była zabawa, tańce, konkursy, wspaniała-jak zawsze - atmosfera, ale bal miał też swoje niespodzianki. Główną atrakcją- niespodzianką  był występ pana Konrada Modzelewskiego- magika i żonglera. I jak tu nie wierzyć w magię, skoro byliśmy świadkami takich cudów? Występ oczarował nie  tylko uczniów ,ale też dorosłą cześć publiczności. Kolejną atrakcją-niespodzianką było wystrzelone konfetti podczas wręczania nagród dla królowej i króla balu, którymi zostali Olga z IBG i  Kuba z klasy IB. Wszyscy bawili się doskonale. A na sporą część uczniów w dniu następnym czekał kolejny bal…

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU
WARSZTATY "Alternatywne i Wspomagające Metody komunikacji"- 9 lutego 2014 roku
Dnia 9 lutego odbyły się w naszej placówce warsztaty dla dzieci z naszego przedszkola oraz dla dzieci autystycznych z powiatu legionowskiego  z rodzicami na temat "Alternatywne i Wspomagające Metody komunikacji". Celem warsztatów było zaprezentowanie rodzicom jak wygląda praca z dziećmi mającymi trudności komunikacyjne. Na czym polega współtworzenie z rodzicem alternatywnej metody porozumieania się z dzieckiem niemówiącym. Jakie do tego w naszej placówce wykorzystywane są metody i systemy.

Liliana Sadowska
                        

Warsztaty plastyczne z Markiem Kraussem – Po co jest sztuka? - luty 2015 roku
 Marek Krauss zainspirowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w ostatnim czasie realizował projekt artystyczny „ Po co jest sztuka”.  W tok dyskusji artysta włączył   też  w dniach 3 i 5 lutego 2015  uczniów   Powiatowego  Zespołu  Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.  Warsztaty plastyczne rozpoczęły się od wprowadzenia w temat spotkania.  Zebrani, grupa uczniów gimnazjum i ich opiekunowie obejrzeli krótki film „Po co jest sztuka”. Film rejestrujący wypowiedzi uczestników  spotkania  artystycznego w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki „Helenów” w Warszawie.
Sztuka jest po to by prowokować. – mówi nauczycielka naszej Placówki, pani Ewa Górecka- Prowokować do przeżyć estetycznych,  dyskusji, refleksji. Jest jednostkowym spojrzeniem na świat i  jej przekształceniem, ale wywołuje emocje w wielu odbiorcach i niejednokrotnie skrajnie różnych.  Dlatego jest nieprzewidywalna i intrygująca, ale także prowokująca do innych działań artystycznych. Odbiór dzieła jest dla wielu motywacją, natchnieniem do działań nie tylko artystycznych. Dla mnie sztuka jest przede wszystkim by zachwycać i odbierać wszystkimi zmysłami wraz z artystą otaczający nas świat. Prace , które powstały podczas trwania tego projektu  zostaną przekazane w lutym do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Tutaj 12 lutego 2015 odbędzie się wystawa zbiorowa czterech artystów: Marka Kraussa , Nikifora Krynickiego, Aliny Dawidowicz i Edwarda Dwurnika.

                                                                                                                                        Jerzy Jastrzębski
Koncert uczniów z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia E.P. Gubała - 16 stycznia 2015 roku

„Bezpieczne ferie zimowe 2015"- 16 stycznia 2015 roku
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas wypoczynku i radosnych, beztroskich zabaw. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych uczniów w dniu 16.01.2015 roku odbył się w naszej szkole apel  „ Bezpieczne ferie zimowe 2015”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Straży Miejskiej w Legionowie, którzy przypomnieli zebranym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Ponadto zaprezentowany został film edukacyjny „Ratownictwo lodowe” oraz prezentacja multimedialna mająca na celu uniknięcie zagrożeń związanych z wykorzystaniem czasu wolnego przez dzieci i młodzież w okresie zimowym. Aby ferie minęły bezpiecznie, przede wszystkim sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Ewa Górecka


 

Chcesz zobaczyć co się działo w naszej Placówce wcześniej ?
Kliknij na link!

http://www.pzszsl.republika.pl/2014-2015-1.html


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego