Zespół Szkół

Idź do spisu treści

Menu główne

                     

Cudowne  odrodzenie w noc  wigilijną - 19 grudnia 2014 roku
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia co roku stanowią ważny element w kalendarzu Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. W tym roku grupa teatralna placówki w dniu 19 grudnia  przedstawiała opowieść wigilijną w reżyserii pań Żanety Ryszawa  i Joanny Archutowskiej. Opowieść  o cudownej przemianie duchowej człowieka podłego,  wykorzystującego innych ludzi. Wydawałoby się człowieka bez serca, obojętnego na los innych, zimnego wyrachowanego  sknery. Człowieka , który odrzuca tradycję  świąt, któremu obca  jest wiara. -Opowieść wigilijna- tłumaczy nauczycielka religii Danuta Zalewska  to opowieść o narodzinach  Boga. O Jego narodzinach  w ubogiej szopce duszy ludzkiej.  Opowieść o nawróceniu, o przemianie która stała się udziałem ludzkości – podkreśla.  Cudowna przemiana  ukazana   nam  przez wspaniałych aktorów nie tylko za pomocą słów, ale przede  wszystkim  ich sercem wprowadza głęboko w tajemnicę świąt. I może być   tylko  odebrana  za pomocą serca.  To przedstawienie w  wykonaniu uczniów i nauczycieli Placówki jest zaproszeniem do  cudownego świata narodzin Dzieciątka Jezus.  Aktorów wspomagały kolędy wykonywane przez szkolny chór pod kierownictwem pani Grażyny Adamczyk. Dopełnieniem uroczystości  jak nakazuje tradycja stało się dzielenie opłatkiem , życzenia i wspólna wieczerza przy stole wigilijnym.

                                                                                    Jerzy Jastrzębski


10 lat fundacji „Promień Słońca”- Świąteczny Kiermasz i Jubileuszowy Koncert Kolęd - 17 grudnia 2014 roku


W dniu 17 grudnia 2014 roku odbył się kolejny  kiermasz  bożonarodzeniowy fundacji „Promień Słońca” w Ratuszu Miejskim w Legionowie.     W tym  roku  mija dziesięć lat od momentu jej założenia. Sukcesy fundacji  dają wiele powodów do  radości i satysfakcji  fundatorom i działaczom oraz motywują do dalszych działań na rzecz  jej podopiecznych.  Uroczyste rozpoczęcie kiermaszu wypełniły kolędy w  interpretacji wychowanków i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w  Legionowie oraz uczniów  Niepublicznej  Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II W Legionowie oddział w Jabłonnie. Część artystyczną uświetnił również koncert skrzypcowy w wykonaniu  pani Urszuli Chrulskiej i jej  podopiecznych. Punktem szczególnym uroczystości było wręczenie statuetki  Przyjaciel Fundacji „Promień Słońca”. Statuetkę  w podziękowaniu za długoletnią  współpracę i działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, podopiecznych fundacji otrzymał Zespół Szkolno – Przedszkolny Milenium z Legionowa. Zarząd fundacji podziękował wszystkim darczyńcom i wręczył odznaki specjalnie przygotowane na tą uroczystą okazję. Uroczystość odbyła się pod patronatem starosty legionowskiego. Starosta legionowski pan Jan Grabiec oraz prezydent miasta Legionowo pan Roman Smogorzewski otrzymali podziękowania za pomoc organizacyjną jak i rzeczową ,której udzielają fundacji od początku jej istnienia.  Życzenia na zbliżające się święta złożyła  dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w  Legionowie  pani Ewa Lewicka. W tym roku  dochód z kiermaszu  został  przeznaczony na doposażenie Placówki w sprzęt do alternatywnych i wspomagających metod komunikacji dla niemówiących podopiecznych Fundacji.  Stąd też imprezie towarzyszyła  wystawa „Mówić bez słów”, która nadal jest dostępna w galerii „Ratusz”.

Jerzy Jastrzębski
                                                                            
NASZE WSPÓLNE KOLĘDOWANIE - 16 grudnia 2014 roku

W dniu 16 grudnia 2014r. już po raz siódmy spotkaliśmy się aby wspólnie kolędować.
Tegoroczny koncert pt. "Gloria, gloria, gloria..." był okazją do przypomnienia tradycyjnych polskich kolęd.
Główny cel naszych koncertów jest niezmienny.
Poprzez wspólne kolędowanie chcemy kultywować tradycję i przybliżyć atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Katarzyna Przewłocka


 

 

FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK ŻYRARDÓW 2014

Grudzień to radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
W dniu 11.12.2014 roku uczniowie naszej placówki wzięli udział w I Międzyszkolnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda z gwiazdami”. Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy w Żyrardowie im. Marii Grzegorzewskiej.
Uczniowie nasi wykonali dwa utwory „Gloria, Gloria …” oraz „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Wspaniały występ młodych artystów zaowocował zajęciem I-go miejsca w kategorii „Chóry szkolne”.  
PLASTYCZNE WARSZTATY INTEGRACYJNE – 9 grudnia 2014 roku

Po raz kolejny odbyło się integracyjne spotkanie z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonnej.

Wspólnymi siłami wykonali ozdoby bożonarodzeniowe, które zostały  przekazane na rzecz Fundacji Promień Słońca na Kiermasz Świąteczny. Uczniowie z ogromnym zapałem zabrali się za ozdabianie bombek według własnych pomysłów wykorzystując cekiny, koraliki, wstążki, brokat oraz inne materiały plastyczne. Uczniowie byli bardzo dumni z samodzielnie wykonanych ozdób. Wspólna praca pozwoliła im poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego panowała radosna i twórcza atmosfera, a wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

 Kondraciuk Iwona"Przyjedź do nas Mikołaju...."- 5 grudnia 2014 roku
Tak śpiewały dzieci z naszego przedszkola, oczekując na wizytę Świętego Mikołaja.
Spotkanie z Mikołajem odbyło się 05.12. 2014r.
Mikołaj usłuszał wołanie dzieci - przyjechał i przywiózł wspaniałe prezenty.
Dzieci bawiły się wesoło, tańczyły, śpiewały, a na zakończenie spotkania poczęstowały Mikołaja słodyczami.
Dzieci z przedszkola dziękują swoim Rodzicom za zorganizowanie spotkania z Mikołajem .

Aleksandra Szyszka

 SPOTKANIE Z CZWORONOŻNYMI PRZYJACIÓŁMI - 5 grudnia 2014 roku

W piątek 05.12.2014 r. po raz trzeci w tym semestrze w naszej Placówce odbyło się spotkanie z udziałem psów z Fundacji „ CZ NE KA”. W tym szczególnym dniu w rolę Mikołajów wcieliły się czworonożne zwierzaki. Na tę okazję uczniowie z klas I-III A  oraz II – III B1 przygotowali wspaniałą wystawę fotograficzną oraz galerię prac plastycznych, w której bohaterami były zwierzęta. Przedszkolaki z grupy Mali Odkrywcy również z zainteresowaniem uczestniczyły podczas zabaw z psami.
Na zakończenie Pani Dyrektor Ewa Lewicka złożyła na ręce Pani Marii Czerwińskiej podziękowania w imieniu całej społeczności szkolnej.

       Opracowała
      Małgorzata Grzybek

Wyjazd mikołajkowy do Centrum Rozrywki "Grahula" w Stanisławowie - 4 grudnia 2014 roku
Dnia 4.12.2014 roku odbył się integracyjny wyjazd mikołajkowy do Centrum Rozrywki "Grahula" w Stanisławowie. Uczestnicy brali udział w zabawach integracyjnych, grali w kręgle, poznawali zasady gry w bilard. Po wzmożonym wysiłku fizycznym na uczestników czekał wspaniały poczęstunek- pizza i napoje.
Wyjazd dostarczył wszystkim uczestnikom wiele niezapomnianych, pozytywnych przeżyć. Zdrowa rywalizacja na torach i gra fair play towarzyszyły do końca spotkania. Nasi wychowankowie pokazali jak w sposób kulturalny i bezpieczny zachowywać się w miejscach publicznych.

kierownik wycieczki: Agnieszka Podłucka
„Dawne błyskotki”- projekt edukacyjno-plastyczny - 3 grudnia 2014 roku

W dniu 3.12.2014 roku uczniowie II etapu edukacyjnego PZSiPS ul.Jagiellońska 69 w Legionowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-plastycznych pod tytułem „Dawne Błyskotki” zorganizowanych przy współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie.
Spotkanie to pozwoliło zapoznać się z różnego rodzaju typami błyskotek oraz ze sposobami ich wykonania. Każdy z uczestników w ramach warsztatów plastycznych wykonał własnoręcznie różnego rodzaju koraliki i broszki, które potem przyozdobiły plecaki i koszule uczniów.
Dziękujemy pracownikom Muzeum Historycznego za wspaniale poprowadzony pokaz, jak w dawnych czasach ozdabiano i wykonywano błyskotki  oraz za możliwość przybliżenia nam historii Legionowa.

                                                                                                                                                                       Jacek FurtakW świecie zmysłów - SMAK - 28 listopad 2014 roku
Już kolejny raz w naszej placówce odbył się apel z cyklu w świecie zmysłów. Tym razem uczniowie poznawali świat smaku. Dzięki prezentacji multimedialnej i informacjom dotyczycącym budowy i funkcji języka, uczniowie w zaciekawieniem uczestniczyli w apelu. Nie zabrakło konkursów mi. rozpoznawania smaków. Spotkanie zakończyło się degustacją pysznych sałatek, przygotowanych przez  uczniów poszczególnych klas. Było smacznie!

Marcelina  Makowiecka 


Congratulations for everyone!
28 listopada 2014 roku w czasie uroczystego apelu został rozstrzygnięty konkurs Healthy Food Healthy Lifestyle. Celem konkursu było propagowanie aktywnego trybu życia, zdrowego żywienia ale przede wszystkim zachęcenie do nauki języka angielskiego i praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Napłynęło bardzo dużo prac, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych. Wszystkie zawierały słownictwo w języku angielskim. W czasie apelu
z rąk Pani Dyrektor Ewy Lewickiej, laureaci i wyróżnieni otrzymali cenne nagrody – gry edukacyjne, które z pewnością przydadzą się
w dalszej nauce języka obcego. Pracitice your English and … see you soon, Marcelina Makowiecka.


Andrzejki 2014 już za nami- 26 listopada 2014 roku
W dniu 26 listopada 2014r. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne - Bal Andrzejkowy. Bal został zorganizowany przez nauczycieli – opiekunów Samorządu Uczniowskiego PZSiPS. W Balu wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu w placówce- przedszkolaki i uczniowie oraz zaproszeni goście – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. A. Karłowicz w Pułtusku. Jednak najwspanialszym Gościem naszego spotkania był Zespół Muzyczny Factor. Panowie  Mariusz Wiśniewski  i Przemysław Leleń wykonali piękny gest w naszą stronę i charytatywnie zagrali na naszej zabawie andrzejkowej. Gest o tyle piękny, że zrobili to już po raz trzeci. To Ci Panowie i ich muzyka sprawili, że zabawa była wspaniała . Z całego serca w imieniu Społeczności Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie dziękuję za poświęcony nam  czas i wielkie serce. Podczas balu odbyło się wiele atrakcyjnych konkursów i zajęć integrujących oba środowiska osób niepełnosprawnych. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny ogłoszony przez organizatorów dla uczniów obu placówek. Łącznie wyróżniono i nagrodzono ok. 35 osób. Nagrody zostały zakupione  przez  Samorząd Uczniowski ,Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie w ramach programu „ Powiat Otwartych Szans” .
Dziękuję również  Nauczycielom zaangażowanym w organizację spotkania, Radzie Rodziców i Fundacji Promień Słońca za wsparcie finansowe.


Edyta Woźniak-RyżyZaproszenie
W imieniu Samorządu Uczniowskiego PZSiPS w Legionowie
serdecznie zapraszam na Bal Andrzejkowy ,
który odbędzie się w środę 26 listopada 2014r.
w godz. 9.30-13.30. w siedzibie naszej Placówki.
W programie wróżby, wspólna zabawa i magiczne tańce z animatorami.

Atrakcją spotkania będzie gościnny udział zespołu muzycznego FACTOR.

mgr Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SUI Międzyszkolny Konkurs dla Szkół Przysposabiających do Pracy - 20 listopada 2014 roku
W dniu 20 listopada 2014r. odbył się w PZSiP ul. Jagiellońska 69 w Legionowie I Międzyszkolny Konkurs dla Szkół Przysposabiających do Pracy.
W konkursie wzięły udział 3 drużyny z trzech różnych placówek:
DRUŻYNA 1:  ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nr 2 w Zespole Szkół Specjalnych nr 38 w Warszawie, która zajęła III miejsce.
DRUŻYNA 2: ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku, która zajęła I miejsce.
DRUŻYNA 3: ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, która zajęła II miejsce.
Uczniowie zmagali się w 10 konkurencjach, które sprawdzały umiejętności i wiadomości z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego oraz przysposobienia do pracy.
Zawodnicy byli bardzo zaangażowani w wykonywanie zadań. Bardzo zależało im, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Konkurs był dla nich okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oraz doświadczenia emocji związanych z rywalizacją zgodnie z zasadami fair play. Drużyny oceniane były przez jury w składzie: p. wicedyrektor Ewa Zielińska - Jemioło (przewodnicząca), p. Anna Skrodzka, p. Julita Oktaba, p. Alicja Żuk. Po wykonaniu zadań konkursowych i ogłoszeniu wyników na drużyny czekały nagrody i słodki poczęstunek.  
Atmosfera podczas konkursu była wspaniała.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

Katarzyna Przewłocka
II Bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi- 17 listopada 2014 roku
W dniu 17 listopada 2014r. w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie odbyły się drugie z cyklu sześciu, bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zamieszkujących na terenie powiatu legionowskiego. Warsztat prezentował metodę wykorzystywaną w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w naszym przedszkolu - terapię tańcem.  Jest to metoda budująca świadomość swojego ciała, emocji oraz relacji z drugim człowiekiem. Dzieci i ich rodzice we wspólnej zabawie, ruchu i tańcu mieli możliwość bycia razem, wyrażenia swoich uczuć, emocji.  Wspólna zabawa kierowana przez terapeutę dawała dzieciom i  rodzicom dużo radości.
8 grudnia 2014r odbędzie się kolejny warsztat prezentujący Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Zapraszamy dzieci z autyzmem i ich rodziców.


„AAC-OWY PRZYJACIEL”- 17 listopad 2014 rok
     „AAC-OWY PRZYJACIEL” pod takim hasłem odbyła się dn. 17.11.2014 r. akcja organizowana przez społeczność szkolną Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się „ Mówić bez Słów”. Celem akcji było propagowanie alternatywnych i wspomagających metod komunikacji w środowisku lokalnym, przełamywanie barier komunikacji z osobami niemówiącymi oraz poszerzanie świadomości społecznej dotyczącej sposobów porozumiewania się z osobami niemówiącymi.
Do akcji zostały zaproszone przedszkola z terenu Legionowa w formie listownej. Zainteresowane Placówki deklarowały swój udział poprzez odpowiedź listowną oraz przygotowanie plakatu konkursowego pt.,
„Co to jest AAC? – Czyli jak rozmawiać, gdy nie można mówić?”. Kolejnym etapem akcji było przygotowanie przez grupy przedszkolne biorące udział w akcji 5-10 minutowego teatrzyku przedstawiającego fragment ulubionej baśni z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji (gesty, symbole, komunikatory generujące głos itp. – nie używamy mowy czynnej).
Podczas spotkania
„ AAC-owy PRZYJACIEL ” Pani Dyrektor mgr Ewa Lewicka uroczyście powitała zgromadzonych gości, a następnie przystąpiono do losowania kolejności występów grup przedszkolnych:
- Niepubliczne Przedszkole „ Chatka Puchatka” w Legionowie,
grupa przedszkolna  „ Biedronki”  w inscenizacji pt. „ Mała Syrenka”,
- Przedszkole Miejskie z oddziałami Integracyjnymi Nr 7 im. Janusza Korczaka w Legionowie,
           grupa przedszkolna „ Smakusie” oraz „ Marzyciele”
           w inscenizacji pt. „ Czerwony Kapturek”, „ Jaś i Małgosia”
- Przedszkole Miejskie Nr 10 w Legionowie,
grupa przedszkolna „ Motylki” w inscenizacji pt. „ Warzywa”,
- Przedszkole Specjalne w PZSiPS ul. Jagiellońska 69 w Legionowie,
            grupy przedszkolne „ Mali Odkrywcy” w inscenizacji pt. „ Pinokio”, oraz „ Mali Artyści” w inscenizacji „ Śpiąca Królewna” . Pod czujnym okiem Pani Liliany Sadowskiej przedszkolaki miały możliwość doświadczenia, w jaki sposób komunikować się z rówieśnikami niemówiącymi, wspierać je w porozumiewaniu się z otoczeniem, dostrzegać osoby niemówiące, jako równych partnerów komunikacji.
Nad wszystkim czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Kierownik Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego -Tomasz Lisowski, Dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie -
Renata Sowińska, wicedyrektorzy PZSiPS w Legionowie - mgr Ewa Zielińska – Jemioło oraz mgr Iwona Osypowicz.
Rozstrzygnięto także wyniki konkursu na plakat, pt.:,
„Co to jest AAC? – Czyli jak rozmawiać, gdy nie można mówić?”. Laureatami została grupa przedszkolna „ Biedronki”z Niepublicznego Przedszkola „ Chatka Puchatka” w Legionowie. Nagrodą główną jest zaprezentowanie zwycięskiego plakatu w miejscach użyteczności publicznej oraz placówkach oświatowych na terenie Legionowa.
Wszystkie dzieci otrzymały upominki oraz emblematy„ AAC-owego Przyjaciela”.


Mali Odkrywcy oraz Mali Artyści w Muzeum Historycznym w Legionowie
W październiku i listopadzie grupy przedszkolne Mali Odkrywcy oraz Mali Artyści uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych „ Archeologia w pięciu zmysłach” prowadzonych przez Muzeum Historyczne w Legionowie. Podczas zajęć dzieci poznały fascynującą pracę archeologa, mogły dotknąć niektórych eksponatów oraz wysłuchały ciekawych historii o dawnym życiu przed dwoma tysiącami lat. Zainteresowanie wzbudziło także poznanie dawnych strojów, które zaprezentowała nam Laura oraz Kuba. Podczas kolejnych spotkań dzieci korzystały z zeszytów edukacyjnych, a także stopniowo uzupełniały mapę.
Na koniec zajęć wspólnie poszukiwaliśmy skarbu!

Małgorzata GrzybekMuzeum Historyczne w Legionowie - listopad 2014 roku
W listopadzie zakończył się cykl spotkań w legionowskim Muzeum Historycznym w ramach projektu „Archeologia w pięciu zmysłach”. Został on opracowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, uwzględniając specyfikę ich funkcjonowania, w tym także nabywania nowej wiedzy i umiejętności w oparciu o konkrety i praktyczne działanie. Wszyscy uczniowie placówki zostali podzieleni na siedem zespołów, zaś każdy z nich uczestniczył w trzech lekcjach muzealnych oscylujących wokół tematyki pradziejów ziem powiatu legionowskiego. Pracownicy Muzeum, w sposób barwny i ciekawy przedstawili uczniom niektóre zagadnienia z życia ludzi zamieszkujących niegdyś tereny Legionowa, takie jak codzienne zajęcia, sposób ubierania się, posiadana przez nich broń oraz sposób pochówku - inny niż współczesny. Lekcje muzealne to nie tylko słuchanie i oglądanie ,,skarbów” prezentowanych na wystawie ,,De profundis…”, ale także aktywne wcielanie się w osoby z  czasów kultury przeworskiej poprzez przebieranie się, wyszukiwanie pradawnych narzędzi oraz inne aktywności służące do jak najpełniejszego zapoznania uczniów z dziedzictwem kultury naszej ,,małej Ojczyzny”. Składamy serdeczne podziękowania pracowniom Muzeum Historycznego w Legionowie z dyrektorem Muzeum - panem Jackiem Szczepańskim na czele, pani Aleksandrze Jakóbczyk - Gola, pani Malwinie Piorun, pani Magdalenie Woińskiej oraz panu Wawrzyńcowi Orlińskiemu za wyrozumiałość, życzliwość oraz wsparcie udzielane uczniom na każdym kroku tej niezapomnianej wędrówki w czasie.

Anna Skiścim


Mazowiacy - 14 listopada 2014 roku
Dnia 14 listopada 2014 roku uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie udali się na spektakl z cyklu ,,Warszawska jesień muzyczna” w wykonaniu Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWIACY. Odbył się on w siedzibie Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.
Niepełnosprawni artyści (obchodzący niedawno 25-lecie swojej działalności) w sposób niezwykle profesjonalny zapewnili nam możliwość uczestnictwa w niecodziennej podróży po żołnierskim świecie, pełnym wojny, smutku, ale i miłości oraz młodzieńczych ideałów. Pretekstem do wgłębiania patriotycznych treści oscylujących wokół obchodów Święta Odzyskania Niepodległości stały się piosenki śpiewane niegdyś przez żołnierzy walczących o polską niepodległość i suwerenność. Tak dobrze znane nam utwory jak: „Przybyli Ułani pod okienko”, czy „Raduje się serce..” zostały przekazane poprzez ciekawą, niepowtarzalną choreografię, pozwalającą niepełnosprawnym członkom zespołu stać się profesjonalnymi twórcami sztuki, tym samym zachwycić, wzruszyć oraz rozbawić widownię. Drugą część spektaklu stanowił występ słynnego tenora – Iwo Orłowskiego, sympatyzującego oraz współpracującego z Zespołem.

Anna Skiścim
,, To wszystko Polska” - 7 listopada 2014 roku
W piątek 7.XI.2014  społeczność naszej placówki spotkała  się  na apelu z okazji 96-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności . Akademia pod   tytułem ,, To wszystko Polska” została przygotowana przez uczniów klas IV- VI A szkoły podstawowej oraz I- III A gimnazjum . Wiersze i montaż słowny przeplatane były pieśniami patriotycznymi z tamtego okresu wykonywanymi przez członków chóru szkolnego. Na szczególną uwagę zasługuje występ najmłodszych uczestników naszego spotkania , to uczniowie klas I,II,III,IV B szkoły podstawowej, którzy zatańczyli układ taneczny do pieśni ,, Przybyli ułani pod okienko”.
         Nasi młodzi artyści przekazali nam bardzo ważne słowa dotyczące obchodzonego święta. Słowa, które znane są nam wszystkim, jednak  w codziennym życiu nie przywiązujemy do nich większej wagi. ,,11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Cieszmy się, że żyjemy w wolnym, suwerennym kraju. Kraju, który w swej historii wiele przeszedł. A mimo wszystko nasi przodkowie nigdy się nie poddali.  Dziś  możemy opuszczać naszą ojczyznę  z własnej woli, kiedy tylko chcemy możemy do niej powrócić i cieszyć się każdego dnia z tego co nas otacza- z tego co polskie. Możemy kultywować polskie tradycje,  historię, uczciwie pracując budować naszą wolną ojczyznę i narodowy dobrobyt. Cieszyć się sukcesami Polski i Polaków”.


                                                                                                                   Agnieszka Podłucka
W
arsztaty integracyjne dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy - 7 listopada 2014 roku

W dniu 7 listopada 2014r. odbyły się warsztaty integracyjne dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy. Gościliśmy na nich grupę uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2 w Warszawie wraz z nauczycielami. Spotkanie było jednym z elementów współpracy jaką nawiązaliśmy w w/w szkołą. Podczas warsztatów uczniowie wykonali piękne jesienne liście z wykorzystaniem techniki deocupage. Była to również dla naszych uczniów okazja do poznania rówieśników i nawiązania nowych znajomości.
Spotkanie zaliczmy do bardzo udanych. Mamy nadzieję, że współpraca z warszawską placówką będzie nadal rozwijała się, zaowocuje trwałymi przyjaźniami oraz przyniesie wiele nowych i cennych doświadczeń.

Katarzyna Przewłocka
SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA - 29 października 2014 roku
„Co boli misia?” „Jak się nazywa twój pluszak?” takie pytania zadawali najczęściej nasi „misiowi lekarze” w rejestracji,  podczas  czwartej edycji  akcji „Szpital Pluszowego Misia” organizowanej w  Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Akcja „Szpital Pluszowego Misia” odbyła się dzięki współpracy nauczycieli ze studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), którzy należą do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Medycy (EMSA). Lekarze przeprowadzali wnikliwy wywiad z dzieckiem dotyczący objawów choroby „misiowego pacjenta” a następnie kierowali do lekarzy specjalistów. Bardzo „chore misie” trafiały na operacje podczas której asystentami lekarzy były dzieci ubrane  w fartuchy operacyjne. Dzieciom pomagali klauni z Fundacji Dr Clown. W zorganizowanej poczekalni po raz pierwszy przedszkolaków i uczniów uczyli ratownicy z WUM w ramach realizowanego projektu „4live”. Dzieci mogły obserwować w jaki sposób można udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. W akcji udział wzięły dzieci z 5 placówek z terenu powiatu legionowskiego oraz dzieci i uczniowie z naszej placówki. W spotkaniu udział wziął też prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz starosta Jan Grabiec.

Justyna Ubowska - Gendek„Leczymy misie – szpital dla pluszaków w Legionowie”

Już 29.10.2014r dzieci z legionowskich przedszkoli będą mogły po raz czwarty leczyć swoje ulubione pluszaki w zorganizowanym „misiowym szpitalu” w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie w ramach akcji „Szpital Pluszowego Misia”.   Realizacja akcji „Szpital Pluszowego Misia”  jest możliwa dzięki współpracy nauczycieli z PZSiPS w Legionowie ze studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należących do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Medycy (EMSA). W tym dniu sala gimnastyczna w PZSiPS w Legionowie zamienia się szpital, w którym dzieci lecząc swoje misie biorą udział we wszystkich badaniach oraz asystują w sali operacyjnej.  
W tym roku w akcji udział biorą dzieci z Przedszkola Miejskiego  z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Janusza Korczaka w Legionowie, dzieci  z Niepublicznego Przedszkola „Chatka Puchatka” w Legionowie, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. VII Obwodu "Obroża" AK w Legionowie, dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Legionowie oraz dzieci i uczniowie z  z PZSiPS w Legionowie.
Dzieci poprzez taką zabawę może mniej będą bały się wizyty w gabinecie lekarskim, a studenci medycyny zyskają cenne doświadczenie w zakresie kontaktu z małym pacjentem.
Wyleczymy ok. 200 misiowych pacjentów!
Życzymy udanej zabawy!Nauczyciele Przedszkola Specjalnego w PZSiPS w Legionowie przygotowują przyszłych lekarzy do pracy z dziećmi niemówiącymi

    21.10.2014r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym  odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Justynę Ubowską – Gendek- nauczycielkę Przedszkola Specjalnego w PZSiPS w Legionowie.  Celem warsztatów była prezentacja studentom medycyny praktycznych wskazówek w zakresie kontaktu i komunikacji z małym pacjentem niepełnosprawnym. Studenci otrzymali cenne informacje dotyczące budowania interakcji z dzieckiem pełnoprawnych i niepełnosprawnym.  Już 29 października 2014r. przyszli lekarze będą mogli zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w kontakcie z dziećmi niemówiącymi w PZSiPS w Legionowie podczas akcji „Szpital Pluszowego Misia” .


  

                                            

Uroczysta Akademia - Święto Wszystkich Świętych - 28 listopada 2014 roku
 Wraz z nadejściem jesieni nasze myśli skłaniają się do filozoficzno-religijnych rozważań o sensie życia, nadziei i związanych z nimi pytań i wątpliwości.  Do  rozmyślań o sensie życia, nadziei i związanych z nimi pytań  przyczynia się zbliżające Święto Wszystkich Świętych i  Zaduszki. W ramach przygotowań do tego wydarzenia  społeczność naszej Placówki przygotowała uroczystą akademię „Wspomnienia najpiękniejszych chwil..." Pamiętamy wspólne chwile spędzone z najbliższymi. A ten dzień jest wyjątkową okazją, aby przypomnieć sobie te najwspanialsze momenty życia , które się z nimi dzieliło. O tych radościach można wspominać nie tylko w domu, ale  i nad  mogiłami. Uwagę widzów skupiała nie tylko wspaniała gra aktorów ale i scenografia. Wielkie białe i żółte chryzantemy, które już tradycyjnie i  na stale związały się z tymi dniami.  Przed występującymi  łan zboża  a w nim kolorowe chwasty.
-To  krótkie i symboliczne nawiązanie do przypowieści Chrystusa o kąkolu i pszenicy- wyjaśnia nauczycielka religii Danuta Zalewska-  w najkrótszy sposób opisuje drogę człowieka do świętości i Boga. Te słowa Jezusa  z  ewangelii Św. Jana „ A gdy odejdę  i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie” są nadzieją dla każdego człowieka , jego polisą i zabezpieczeniem na przyszłość i  one  uczą optymistycznego spoglądania  na   Święto Wszystkich Świętych  i rozwiewają wiele wątpliwości.  Wskazują cele w życiu-podkreśliła.
Wzniosłość chwili podkreślają wiersze znanych polskich poetów, pieśni i przepiękna poruszająca muzyka.   
Nic więc dziwnego, że w oczach widzów pojawiły łzy wzruszenia.  Ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak  podziękował organizatorom, aktorom i społeczności szkolnej za wspaniałe przeżycia duchowe. Podkreślił, że ten dzień Wszystkich  Świętych  jest wyjątkowy  buduje szczególną więź między niebem a ziemią, znosi granice miedzy życiem a śmiercią.


                                                                          Jerzy Jastrzębski

ZAPROSZENIE!

W dniu  28 października 2014 roku o godzinie 10.30
odbędzie się uroczysty apel z okazji zbliżającego się
Dnia Wszystkich Świętych.
Serdecznie zapraszamy !

Organizatorzy

Projekt edukacyjo-zdrowotny „Aktywnym bądź-zdrowo żyj”- 24 października 2014 roku

Światowy dzień walki z otyłością ( 24.10.2014 r.), to dzień w którym nastąpiła inauguracja programu edukacyjo-zdrowotnego „Aktywnym bądź- zdrowo żyj”. Program ten będzie składał się z cyklicznych spotkań poświęconych zdrowemu stylu życia, zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej. Na krótkim apelu wychowankom, uczniom i młodzieży przedstawiono dziesięć zasad zdrowego odżywiania, zaprezentowano kilka prostych ćwiczeń fizycznych, które można wykonać w warunkach domowych, a Pani pielęgniarka szkolna przeprowadziła w młodszych klasach pogadankę na temat zdrowego stylu życia.
Uczniowie z pierwszego i drugiego etapu edukacyjnego w ramach promowania zdrowej żywności wykonały z warzyw i owoców piękne „warzywniaki –cudaki”, które wszyscy mogli podziwiać na wystawie w placówce. Na zakończenie apelu został ogłoszony dla uczniów konkurs plastyczny  pt. „ Haelthy food, Haelthy livestyle”, który zostanie rozstrzygnięty po 7 listopada bieżącego roku.

                                                                                                                  Jacek Furtak
„ WITAJ PIESKU”
W ramach realizacji projektu, pt. "WITAJ PIESKU” w poniedziałek 27.10.2014r.  w naszej Placówce gościliśmy pieski z Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt Cze-Ne-Ka.  W spotkaniu wzięły udział dzieci z grup przedszkolnych Mali Artyści oraz Mali Odkrywcy oraz klasa I B Szkoły Podstawowej w PZSiPS w Legionowie.
Zajęcia z psem, miały na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Spotkanie z psami ma na celu dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamania lęku w kontaktach z otoczeniem, stymulowanie rozwoju zmysłów oraz wyzwolenie potrzeby spontanicznej komunikacji.


Opracowała
Małgorzata GrzybekNasze warsztaty malarskie - malujemy z  Barbarą Retmaniak
W  naszej Placówce odbyły się po raz kolejny warsztaty malarskie ze znaną malarka Barbarą Retmaniak.
Uczestniczący w warsztatach uczniowie podeszli z pełnym zaangażowaniem do przedstawionych im zadań. Dużo  śmiechu i artystycznego zamieszania wprowadziło atmosferę  zabawy sprzyjającą  samodzielnemu tworzeniu.  Artystka bez przerwy motywowała młodych adeptów sztuki do poszukiwań  i tworzenia. Rozmawiała, chwaliła, zachęcała i tam gdzie potrzeba wspierała swoją wiedzą i doświadczeniem.  W efekcie wyśmienitej współpracy obu stron powstały  prace zaskakujące nie tylko kolorystyką, ale i formą. Powstał cykl obrazków pokazujące  postacie ludzki. Postacie w ruchu. Pełne dynamizmu  i  kolorów. - Dla naszych uczniów –mówi Ewa Górecka nauczycielka Placówki- ważny jest nie tylko temat zajęć, przygotowane materiały, pomoce dydaktyczne, ale ponad wszystko osoba prowadząca. Pani Barbara jest osobą tryskającą pomysłami,  bezpośrednią w kontaktach z uczniami. Jest pasjonatką malarstwa i nauczycielką z długoletnim doświadczeniem. Potrafi  przekazać swoje pomysły, oczekiwania  i przy tym docenia każdy działanie, pomysł uczniów. Czują  się oni partnerami w dziele wspólnego tworzenia. Atmosfera zajęć jest niepowtarzalna. Dlatego uczniowie i opiekujący się nimi nauczyciele oczekują z radością na następne warsztaty z Panią Basią. Jesteśmy  wdzięczni za jej bezinteresowne warsztaty i spotkania – podkreśliła  rozmówczyni.

                                                                                             Jerzy Jastrzębski


Taekwondo - sport dla wszystkich
 Uczniowie z naszej  Placówki  uczestniczyli  w pokazie  zaprezentowany w Arenie w Legionowie. Pokaz bardzo się podobał. Można tu mówić o doskonale wyreżyserowanym przedstawieniu z udziałem kilkudziesięciu osób. Wzrok przyciągali   pojedynczy sportowcy, którzy wykonali  ćwiczenia z  pełnym harmonii wdziękiem. Pokaz  był  pełen dynamizmu i ukazał  całość jako wielką machinę doskonale z sobą zsynchronizowanych podzespołów. Ta  harmonia stworzona przez sportowców wyzwoliła  w widzach uczucie własnej niedoskonałości i braków. Wzbudzała poczucie zazdrości – ja tak nie potrafię.  Doskonała kontrola własnego ciała, koncentracja, pełna harmonia i zgranie całego zespołu podkreślane rytmicznymi oddechami i okrzykami  wywołuje rzeczywiście imponujące wrażenie
Drugą przyczyna dla której piszę o tym sporcie jest nie mniej ważna. Stowarzyszenie Legionowska Akademia Sportów Walki organizuje zajęcia taekwondo dla osób niepełnosprawnych z naszego rejonu. Trwa nabór i zapisy na zajęcia terapeutyczne parataekwondo. Zajęcia będą prowadzone przez licencjonowanego instruktora taekwondo. Podczas treningów szczególny nacisk zostanie położony na  ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz elementy taekwondo w formie bezkontaktowej.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną - zachęca Michał Kobrzyński ,kierownik Areny w Legionowie -zapraszamy do Akademii Sportów Walki .  Pragnę dodać, że zajęcia dla tych osób prowadzone są nieodpłatnie. Udział w zajęciach to szansa na wspaniałą zabawę, a przy okazji na rozwój osobowy każdego uczestnika .  Dzięki Taekwondo powstał nowy język ciała człowieka niepełnosprawnego - uwalniający fizyczne ograniczenia, wyzwalające dynamikę i tworzący nową świadomość.- dodaje rozmówca.

                                                                                        Jerzy Jastrzębski


Teatr Kamienica - 20 października 2014 roku
Dnia 20.10.2014r. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie uczestniczyli w wycieczce do Teatru Kamienica na przedstawienie edukacyjne pt.: „Kulek”. Był to spektakl edukacyjny w ramach projektu Tramwajów Warszawskich „Bądźmy razem Bezpieczni”. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – uczestników ruchu drogowego, w celu uwrażliwienia ich na bezpieczne poruszanie się po drogach. W spektaklu zawarte były treści dotyczące zasad bezpieczeństwa w środkach komunikacji oraz postępowania wobec osób zagrażających bezpieczeństwu innych. Pokazano również sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej.
Przedstawienie było bardzo ciekawe i kolorowe wzbogacone atrakcyjną i żywą muzyką. Uczniowie po zakończonym spektaklu mogli porozmawiać z aktorami i zrobili sobie wspólne zdjęcie na scenie.
W wycieczce wzięło udział 34 uczniów z klas II-IIIa, IV-VIa, IVb, VIb2 szkoły podstawowej oraz Ib, IIb, i IIIb2 gimnazjum.

Kierownik wycieczki
Katarzyna Kacprzak
II Szkolny Turniej Warcabowy

Przez okres jednego tygodnia uczniowie PZSiPS zmagali się w pojedynkach mających wyłonić mistrza szkoły w grze jaką są warcaby.

23 października podczas apelu najlepsi zawodnicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor  Ewy Lewickiej pamiątkowe dyplomy i upominki .
Pięknym pucharem została uhonorowana Karolina , która została Mistrzem Szkoły 2014/2015.
Zawodnikom gratuluję gry fair play a kibicom dziękuję za znakomitą atmosferę panującą podczas turnieju.
Tak trzymać!

                                                                                                                          Agnieszka Łuniewicz-Stępniak

Bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi- 13 października 2014 roku
W dniu 13 października 2014r. w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie odbyły się pierwsze z cyklu sześciu, bezpłatne warsztaty dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi , zamieszkujących na terenie powiatu legionowskiego. Do nauczycieli Przedszkola Specjalnego oraz terapeutów zwracają się rodzice o wsparcie w zakresie pomocy dziecku autystycznemu, w związku z tym warsztaty stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska lokalnego. Dzięki warsztatom dajemy rodzicom możliwość aktywnego uczestnictwa  w procesie terapeutycznym swojego dziecka. Podczas pierwszego warsztatu prezentowano metodę integracji sensorycznej – były to ćwiczenia stymulujące podstawowe systemy zmysłowe  w formie zabawy.
Zapraszamy dzieci z autyzmem i niepełnosprawn
ościami sprzężonymi oraz rodziców  do udziału w kolejnych edycjach warsztatów- najbliższy 17 listopada 2014r terapia tańcem.

 

Odznaka PRZYJACIEL NASZEJ SZKOŁY

„Ten ,kto daje radość drugiemu człowiekowi
zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek.”

Podczas tegorocznych obchodów Święta Szkoły Pani Dyrektor Ewa Lewicka wręczyła Odznaki Przyjaciel Naszej Szkoły.
Zgodnie z Uchwałą Rady Pedagogicznej  w  roku 2014 wyróżnienie to otrzymały dwie instytucje. Odznakę przyznajemy za okazaną  pomoc, ogromne serce , zaangażowanie i czas nam poświęcony podczas realizacji naszych pomysłów . Odznakę Przyjaciel Naszej Szkoły otrzymało Koło Miejskie Polskiego Związku Wędkarskiego nr 13 w Legionowie za współpracę z naszą Placówką w zakresie cyklicznej organizacji wspaniałego Dnia Dziecka dla naszych uczniów. Odznakę z rąk Pani Dyrektor  odebrał Prezes Koła – Pan Józef Lupa wraz z przedstawicielami Zarządu Koła. Odznakę Przyjaciel Naszej Szkoły otrzymała również Arena Legionowo za współpracę z naszą Placówką w zakresie promowania w środowisku pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, propagowania aktywnego i zdrowego stylu życia oraz organizację Paraolimpiad w ramach obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Odznakę odebrali : pani Anna Maroń –pracownik Areny i pan Michał Kobrzyński – kierownik Areny.

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SUŚWIĘTO SZKOŁY - 14 października 2014 roku
Na uroczystości z okazji „ Święta Szkoły” w dn. 14.10.2014 r. dla dzieci i rodziców  z przedszkola oraz całej społeczności szkolnej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.  Dzieci, które od września uczęszczają do Przedszkola zostały pasowane przez Panią Dyrektor Ewę Lewicką na przedszkolaka.  Nadano także nazwy grupom przedszkolnym, które będą odnosiły się do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Pracy, która opiera się na wykorzystaniu wielu metod terapeutycznych wspierający indywidualny rozwój dziecka.
  
Główną ideą nadania nazw grupom przedszkolnym jest integrowanie dzieci na podstawie jednej wspólnej nazwy, wyznaczenie dalszego kierunku pracy z dziećmi poprzez realizowanie zadań wynikających z profilów nazw grupowych oraz aktywizowanie i integracja całego środowisko w tym rodziców i środowisko lokalne we wspólnych projektach edukacyjnych.

Miło jest nam ogłosić, że grupar I to gr.
„ MALI ODKRYWCY” o profilu poznawczo – ekologicznym. Głównym założeniem jest polisensoryczne poznanie świata, angażowanie wszystkich kanałów zmysłowych, którymi dziecko odbiera otoczenie. Integracja na bodźce, badanie i obserwowanie środowiska przyrodniczego.

Grupa II to gr.
„ MALI ARTYŚCI” o profilu artystycznym.
Głównym założeniem jest posługiwanie się metodami aktywizującymi poprzez ruch, muzykę, ekspresję plastyczną jako narzędzia w rozwoju psychoruchowym, społecznymi                                   i komunikacyjnym.

W tym uroczystym dniu dzieci przygotowały występ taneczny do piosenek „ Jestem sobie przedszkolaczek” oraz „ Kolorowe kredki”. Po czym otrzymały od Pani Dyrektor emblematy, które symbolizują za pomocą PCSów  przynależność do danej grupy przedszkolnej.


 Z okazji Święta Szkoły

życzymy Dyrekcji, Nauczycielom i pracownikom
niepedagogicznym takich myśli i marzeń,
które dają się urzeczywistnić,
pięknych i szlachetnych pomysłów,
które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości,
aby praca z nami - tymi starszymi i tymi młodszymi
zrodziła wiele szlachetnych owoców.


Takie oto życzenia usłyszeliśmy w tym dniu od Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Adriana Szczepańskiego. Skierowane były do nas wszystkich, którzy na co dzień staramy się, by każdy dzień był krokiem do przodu, by  był  bezpieczny , pełen radości oraz sukcesów dużych i tych malutkich.
Z tej okazji Pani Dyrektor Ewa Lewicka nagrodziła wielu nauczycieli i wyróżniła pracowników Szkoły.
Jednak ten dzień to Święto nas wszystkich , całej społeczności PZSiPS w Legionowie. Uczniowie , którzy  dokonali  postępów w nauce, wyróżnili się pracą na rzecz szkoły  i zachowaniem godnym naśladowania otrzymali Odznakę Wzorowego Ucznia, a ich rodzice listy gratulacyjne.  Dyplomy uznania otrzymali też rodzice wyróżniający się aktywną pracą na rzecz klas  i  całej szkoły. To radosny dzień dla nas wszystkich. Akademię przygotował Samorząd Uczniowski pod okiem swoich opiekunów. Były występy przedszkolaków, gimnazjalistów, tańce,  a  chór pięknie rozpoczął i zakończył spotkanie.

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU

W roku szkolnym 2014/2015
w Przedszkolu Specjalnym
oraz klasie I B Szkoły Podstawowej
26.09.2014 r. zorganizowany został koncert zespołu Puch – Puch


WARSZTATY
MUZYCZNO – RUCHOWE

Podczas realizacji projektu przedszkolaki uczestniczyły w trzech warsztatach muzyczno – ruchowych. Na terenie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyły się trzy spotkania z zespołem muzycznym Puch – Puch. Podczas spotkań z muzykami przedszkolaki oraz uczniowie klasy I B rozwijały kreatywne myślenie, sprawność ruchową, kształtowały wrażliwość muzyczną, doskonaliły koncentrację uwagi oraz zapoznawały się z różnego rodzaju z instrumentami muzycznymi. Podstawową formą warsztatów było zaangażowanie i celowa działalność muzyczno – ruchowa. Program zachęcał dzieci do działalności muzycznej przez: wspólne granie na instrumentach, wspólną zabawę przy muzyce.

Joanna Ruta

 

              W hołdzie  Wielkiemu Polakowi i Świętemu
W dniu 27 lipca 2005 roku dzień 16 października został ustanowiony przez sejm RP świętem.  Kościół katolicki  również celebruje rocznicę powołania Karola Wojtyły na tron papieski i  obchodzi Dzień Papieski w niedzielę przed 16 października.
Uczniowie i nauczyciele naszej Placówki  podczas  uroczystej akademii „ Ojciec Święty Jan Paweł II” przypomnieli drogę życiową naszego Rodaka od narodzin aż po ostatnie dni.  Autorzy scenariusza  ukazali poszczególne etapy życia od Wadowic, gdzie Jan Paweł II wtedy znany jako Karol Wojtyła  spędził dzieciństwo, poprzez Gimnazjum Śląskie im. Marcina Wadowity, studia i tajne seminarium aż po  wybór na papieża. Młodzi artyści podkreślali wyjątkowość  postaci Jana Pawła II  i jego  cechy charakteru,  które doprowadziły go do zaliczenia w poczet świętych.  To szkolne studium ukazuje postać  Karola Wojtyły nie tylko jako wspaniałego księdza, biskupa, czy też papieża,  ale jako człowieka, uczonego- myśliciela, aktora, pisarza i niezwykle utalentowanego poetę. Przygotowania do  obchodów Dnia  Papieskiego trwały w Placówce  od dłuższego czasu. Ogłoszony został konkurs plastyczny, którego owocem było kilkanaście prac o papieżu Polaku.  Autorzy  najlepszych prac podczas akademii zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Wielu uczestników akademii zdobyło nagrody podczas  konkursu wiedzy o Janie Pawle II.  Zebranych  na sali widzów połączyło wspólne odśpiewanie Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II. Słowa i melodia przywróciła wspomnienia o Jego pielgrzymkach do kraju rodzinnego, spotkaniach z Nim, a także wzniosłą atmosferę po Jego odejściu z tego świata.
- Jan Paweł II to człowiek, który jest symbolem tego co najlepsze w nas ludziach. To Polak, który swoją mądrością obdzielił cały świat –podkreśliła  Ewa Lewicka , dyrektor szkoły. –  Ta mądrość, dziedzictwo, które pozostawił przez długie lata będzie wsparciem dla ludzkości. Uczył na szacunku dla siebie samych, dla drugiego człowieka. Był obrońcą rodzin, słabszych i zniewolonych.  Walczył o godność nie tylko jednostek, ale narodów. Był przyjacielem wszystkich ludzi bez względu na wyznanie.   Pozostawił po sobie olbrzymi dorobek  artystyczny i filozoficzny. Dni Papieskie to doskonała okazja do zgłębiania mądrości Jego życia  i  przypomnienie nauk, którymi nas obdarzał. To szczególna okazja do okazania naszemu Wielkiemu Polakowi hołdu. Jan Paweł II  nauczał „Człowiek najpełniej afirmuje siebie, dając siebie. To jest pełna realizacja przykazania miłości.”  -zacytowała rozmówczyni.
Zebrani, a wśród nich zaproszeni goście ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak   z wielką uwagą i wzruszeniem przyjęli  słowa o życiu i nauczaniu  Jana Pawła II.

                                                                          Jerzy Jastrzębski              W poszukiwaniu wiedzy - wycieczka szlakiem ginących zawodów - 29,30 września 2014 roku - 1 października 2014 roku
Na początku października 2014 roku grupa uczniów naszej Placówki w poszukiwaniu wiedzy i doświadczeń udała się  do Sielskiej krainy, lessowych wąwozów.
Odwiedzili fascynujące muzeum Nietypowych Rowerów w miejscowości Gołąb niedaleko Dęblina. .  Kuźnia w Wojciechowie to małe muzeum kowalstwa. Tutaj  Roman Czerniec właściciel i mistrz kowalstwa przeprowadził pokazową lekcję obróbki metali. Uczniowie asystowali mistrzowi przy wyrobie podków. Roman Czerniec z wielkim zapałem opowiadał o historii tego znanego już w całym kraju miejsca.  Niedaleko od kuźni widać mury zabytkowej wieży Ariańskiej. W niej  znajduje swoją siedzibę Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne a w nich tysiące eksponatów. Wojciechów znany jest jako ”kowalska wieś’ Praktycznym wyrazem  wtapiania się w atmosferę tego miejsca były warsztaty związane z kowalstwem. Uczestnicy wykonali  pamiątkowe podkowy. Kontynuacją programu następne lekcje o historii Ziemi, jej budowie i  pokaz minerałów z całego świata w Młynie Hipolit w Nowym Gaju. Najbardziej fascynującym momentem  tej wizyty było własnoręczne płukanie złota. Każdy uczestnik zdobył w ten sposób trochę tego drogocennego kruszcu. Wojciechów to również miejsce gdzie znajduje się Park Zwierząt, Rozrywki i Edukacji. Pobyt w nim to spotkanie z zwierzętami  z całego świata. Tutaj można  zobaczyć  białe lwy, tygrysy, lamy i dziesiątki innych rzadkich okazów zwierząt. W Parku znajduje się wiele ciekawych ptaków. O każdym z mieszkańców tego niespotykanego zoo opowiada przewodnik i opiekun zwierząt. W trakcie tej relacji należy wspomnieć o pobycie w Magicznych Ogrodach  Rodzinnym Parku Tematycznym w  Janowcu koło Kazimierza. - Pobyt w Wojciechowie to fascynująca przygoda, interaktywna lekcja -mówi organizator Zielonej Szkoły Anna Skiścim, nauczycielka PZSIPS- Uczniowie spotykają fascynujących ludzi, zapaleńców którzy uczą o swoim rzemiośle, kochają swój region i ukazują jego najwspanialsze walory. Taki wyjazd w teren pozwala uczniom poszerzać wiedzę i rozwijać zdolności manualne i artystyczne. –dodaje rozmówczyni. Jesteśmy wdzięczni  fundacji „Promień Słońca” i  Starostwu Powiatowemu w Legionowie za umożliwienie nam opiekunom i  uczniom pobytu  w tej zaczarowanej krainie lessowych wąwozów -dodaje rozmówczyni.

                                                                                                                    Jastrzębski Jerzy 

Ogłoszenie !
W związku z wymianą wykładzin podłogowych na terenie szkoły,  

w  roku szkolnym 2014/2015 wymagane jest dla uczniów obuwie na zmianę na białej podeszwie.

Dyrektor PZSiPS


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego