Zespół Szkół

Idź do spisu treści

Menu główne


MÓWISZ? – MÓWIĘ! - październik 2015 roku
Od lat październik jest uznany za Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji. Celem wszystkich oddziaływań w tym czasie, jest zwrócenie uwagi na osoby niemówiące i sposoby komunikacji z nimi.
Nasza placówka, a przede wszystkim Przedszkole Specjalne, również włącza się w tą akcję. Wraz ze Stowarzyszenie Mówić Bez Słów, włączamy przedszkola z naszego powiatu w akcję Mówisz? – Mówię! Wszystkie przedszkola biorące udział w tej imprezie, muszą wykonać szereg zadań, które przybliżają dzieciom tematykę komunikacji z osobami niemówiącymi. Przedszkola, które włączyły się w akcję to Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im Janusza Korczaka, Niepubliczne Przedszkole Chatka Puchatka, Przedszkole Miejskie nr 14 w Zespole Szkolno Przedszkolnym, Oddział Przedszkolny ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie. Wszystkie działania odbywają się pod patronatem Starosty Legionowskiego p. Roberta Wróbla. Finał akcji będzie miał miejsce 5 listopada 2015r. w Ratuszu miejskim, połączony z otwarciem wystawy prac naszych uczniów. Punktem kulminacyjnym będzie przedstawienie pt. „Brzydkie Kaczątko” wystawione przez osoby niemówiące z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających metod komunikacji.
Serdecznie zapraszamy!

                                       Dzień Wszystkich Świętych 2015 "Nasza droga ku……"- 29 października 2015 roku
W dniu 29 października 2015 r. grupa teatralna naszej Placówki uczciła Dzień Wszystkich Świętych spektaklem  „ O tym jak babcia wybierała się do nieba”.  W pełnym emocji wystąpieniu p. Danuta Zalewska pokreśliła rolę  świętych
w codziennym naszym życiu: „Są oni wzorcami, pokazują nam jak osiągać  niebo, uczą nas jak żyć, aby każdy dzień przybliżał nas do tego szczytnego celu. Dobroć, szlachetność, wyrozumiałość, próba zrozumienia innych to tylko kamienie milowe na tej pełnej zaskakujących zwrotów drodze ku wiecznemu szczęściu. ” Należy podkreślić wspaniałe występy aktorów zarówno uczniów jak i nauczycieli. Na uwagę zasługuje przygotowana z wielkim pietyzmem scenografia. Świecznik i chryzantemy podkreślają charakter spotkania. Obecny na uroczystości ksiądz Dariusz Rosłon podziękował obecnym za wspólne przeżywanie  i udział w przygotowaniu duchowym do obchodów Dnia Wszystkich Świętych.Otwarcie wystawy fotograficznej - 26 października 2015 roku             
W dniu 26 października 2015r. odbyło się w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie otwarcie wystawy zdjęć podopiecznych Fundacji „Promień Słońca” wykonanych podczas warsztatów fotograficznych „Tak to widzę-Powiat Legionowski   widziany oczami osób niepełnosprawnych”.  Projekt finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wystawa stanowi prezentację wiedzy i umiejętności  młodzieży,  zdobytych podczas warsztatów fotograficznych przeprowadzonych przez profesjonalnego fotografa  Panią Dorotę Milerowicz.  W otwarciu wystawy  brali udział uczestnicy projektu, tj. opiekunowie i uczniowie PZSiPS w Legionowie, Zespołu Szkół Specjalnych nr 38 w Warszawie, wolontariusze, Zarząd Fundacji „Promień Słońca” oraz  Pani Dyrektor Ewa Lewicka.  Wystawę zaprezentowano społeczności szkolnej PZSiPS w Legionowie. Prace podopiecznych zostały również zaprezentowane w Zespole Szkół Specjalnych nr 38 w Warszawie.  Kolejnym miejscem prezentacji dorobku naszych podopiecznych będzie Galeria Ratusz w Urzędzie Miasta Legionowo w dniu 27 listopada 2015r.

Koordyntor projektu                                        
Iwona OsypowiczIII szkolny turniej warcabowy - 20 października 2015 roku
W dniu 20 października podczas uroczystego apelu , w którym brała udział cała społeczność szkolna ,wręczono nagrody laureatom III SZKOLNEGO TURNIEJU WARCABOWEGO. Po zaciętych i emocjonujących rozgrywkach pierwsze miejsce zajął Paweł, który nie przegrał żadnej rundy. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi a trzecie ex aequo Kacprowi i Damianowi. Z rąk Pani Dyrektor Ewy Lewickiej laureaci  turnieju otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody. Gratulacje!


                                                                           organizator A.Łuniewicz-Stępniak


Wycieczka do jednostki wojskowej - 16 października 2015 roku
W dniu 16 października 2015 roku grupa uczniów naszej placówki uczestniczyła w wycieczce do siedziby 1. Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie, garnizon Wesoła. Mundurowi przygotowali dla młodzieży wiele atrakcji w tym: zwiedzanie jednostki, strzelanie z karabinu, przymierzanie stroju wojskowego, czy możliwość wejścia do czołgu. Nasi uczniowie byli zachwyceni serdecznym i miłym przyjęciem ich przez gospodarzy. Składamy ogromne podziękowania na ręce Panów:  gen. bryg. Stanisława Czosnek oraz kapt. Zbigniewa Gierczaka za umożliwienie zwiedzania jednostki. Dziękujemy również Panu Jackowi Sztrauch - za pomoc w organizacji wycieczki.

kierownik wycieczki: Marcelina MakowieckaŚWIĘTO SZKOŁY 2015- 14 października 2015 roku
14 października w Dniu Edukacji Narodowej po raz kolejny  obchodziliśmy Święto Szkoły. Organizatorem uroczystej akademii był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Przewodniczący SU Adrian Szczepański złożył serdeczne życzenia , które były skierowane do Pani Dyrektor, Nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły oraz do Rodziców i Opiekunów. Również  z tej okazji Pani Dyrektor Ewa Lewicka nagrodziła wielu nauczycieli i wyróżniła pracowników Szkoły. Podczas akademii uczniowie , którzy  dokonali  postępów w nauce, wyróżnili się pracą na rzecz szkoły  i zachowaniem godnym naśladowania otrzymali Odznakę Wzorowego Ucznia, a ich rodzice Listy gratulacyjne. Dyplomy uznania otrzymali też rodzice wyróżniający się aktywną pracą na rzecz klas  i  całej szkoły.
Dziękuję Nauczycielom PZSiPS , którzy pomogli nam zorganizować ten uroczysty dzień.

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SUOdznaka Przyjaciel Naszej Szkoły - 14 października 2015 roku
„Ten, kto daje radość drugiemu człowiekowi
zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek.”

Decyzją Rady Pedagogicznej odznakę Przyjaciel Naszej Szkoły podczas Święta Szkoły 2015 z rąk Pani Dyrektor Ewy Lewickiej  otrzymali:
1. Andrzej Bochacz – za współpracę z naszą szkołą w zakresie wolontaryjnego udziału w cyklicznych zajęciach „W krainie witrażu”, za zapewnienie uczniom materiałów do pracy oraz umożliwianie im wizyt w profesjonalnych pracowniach witrażu na terenie całej Polski.
2. Fundacja „Dr Clown” – za współpracę z naszą szkołą w zakresie organizacji dla dzieci cyklicznych spotkań w ramach terapii śmiechem i zabawą, udziału w licznych projektach realizowanych na terenie Placówki oraz włączenie się w propagowanie alternatywnych i wspomagających metod komunikacji.
Dzięki Państwa otwartości na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie podopieczni Placówki spędzają radosne chwile i odzyskują wiarę w swoje twórcze możliwości.

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU


              

Akcja Savoir vivre! - październik 2015 roku
Samorząd Uczniowski w październiku 2015 roku rozpoczął akcję Savoir vivre. Zgłębianie zasad savoir vivre należy zacząć od przypomnienia najprostszych zwrotów grzecznościowych. Wydaję się, że są powszechnie znane, jednak nie wszyscy pamiętamy o ich używaniu, dlatego postanowiliśmy je Wam i sobie przypomnieć . Zwroty grzecznościowe mają magiczną moc. W październiku mówimy sobie Dzień dobry! Takie powitanie też zawisło w wejściu do naszej placówki. W kolejnych miesiącach przypomnimy sobie pozostałe zwroty- mam nadzieję, że będziemy je stosować na co dzień.  Zwrot Dzień dobry jest stosowany na całym świecie. Używa się go w  kontakcie bezpośrednim ,ale również telefonicznym i mailowym. W ten sposób wyrażamy naszą życzliwość,  ponieważ zwrot Dzień dobry oznacza: życzę Ci miłego dnia, pozdrawiam Cię. W dobrym guście  jest mówić Dzień dobry i odpowiadać Dzień dobry. Zwrot ten wymawiamy, gdy spotykamy kogoś pierwszy raz w danym dniu. W  trakcie kolejnego spotkania wystarczy uśmiech lub skinięcie ręką. Pozdrowienie Dzień dobry świadczy o podtrzymaniu dobrych kontaktów, ale też o naszym dobrym wychowaniu i wysokiej kulturze osobistej. Kto komu powinien powiedzieć pierwszy: Dzień dobry?
Pamiętajcie:  młodszy - starszemu, podwładny - przełożonemu, mężczyzna - kobiecie, grzeczniejszy temu - kto zwleka z pozdrowieniem, osoba dochodząca do osób oczekujących.
Więc kiedy spotkamy się pierwszy raz jakiegoś dnia, mówimy sobie głośno i wyraźnie Dzień dobry!

Edyta Woźniak-Ryży
Opiekun SU

Wycieczka na Podlasie - 5-7 października 2015 roku
W dniach 5-7 października 2015 roku 21 uczniów z naszej Placówki pod opieką pięciu nauczycieli uczestniczyło w szkolnej wycieczce na Podlasie. Pierwszy dzień wypełniło nam podążanie śladami rzemieślników wykonujących rzadko spotykane profesje. Wizyta w kuźni poszerzyła wiedze uczniów dotyczącą warunków pracy kowala w dawnych czasach, gospodarz pracowni garncarskiej zademonstrował sposób wyrabiania glinianych naczyń za pomocą koła garncarskiego, zaś w kolejnej pracowni na naszych oczach z niedużego kawałka drewna powstała mała łyżka, która niegdyś mogłaby służyć do jedzenia. Drugą część dnia wypełnił pobyt w gospodarstwie agroturystycznym Ruczaj: spacer po ogrodzie pełnym bohaterów dawnych legend i podań, gry i zabawy zręcznościowe oraz zajęcia artystyczne. Supraśl na zawsze będzie nam się kojarzył z okazałym Monasterem – klasztorem prawosławnym, Muzeum Ikon (gdzie uczestnicy mogli także spróbować tej niezwykłej sztuki pisania Ikon) i świątynią prawosławną wraz z pięknym ikonostasem. Pobyt w tym niezwykłym miasteczku dopełniły zajęcia w pobliskiej stajni. Każdy z uczniów miał możliwość poczuć się jak jeździec unoszony przez  konia, co dostarczyło wielu silnych wrażeń. Naszą wycieczkę dopełniło zwiedzanie Muzeum Wsi Białostockiej w Wasilkowie oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków w Białymstoku – świątyni Katolickiej oraz cerkwi prawosławnej, a także Pałacu Branickich wraz z otaczającymi go ogrodami. Podlasie to kolejny punkt na naszym szlaku, niezapomniane wrażenia, miła atmosfera i wspomnienia, które na długo zapadną w naszych sercach i umysłach…

Anna Skiścim

WYBORY DO ZARZĄDU SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO - 1 października 2015 roku

W roku szkolnym 2015/2016 Samorząd Uczniowski zaczął działalność  od mocnego akcentu - akcji wyborczej „Samorządy mają głos", w której Centrum Edukacji Obywatelskiej wspiera naszą  szkołę w przygotowaniu i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz SU. Opiekunowie SU zachęcali  uczniów do zgłaszania wielu merytorycznych kandydatur, udziału w kampanii wyborczej, a przede wszystkim - świadomego oddania głosu na wybranych przedstawicieli. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji zwiększy się poczucie wpływu uczniów na życie szkoły i jakość wybranych w ten sposób władz.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniów naszej Placówki będą reprezentowali:
Adrian Szczepański-przewodniczący SU
Emil Kulesza- z-ca przewodniczącego SU
Piotr Paczkowski – z-ca przewodniczącego
oraz Karolina Grabowska, Kamil Karolkiewicz i Jakub Piłatowicz.
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego pozostają nauczyciele: Edyta Woźniak-Ryży oraz Anna Skiścim.Fundacja Dr Clown jest znana naszej placówce od kilku lat. Za każdym razem nas ogromnie zaskakuje.  Ostatnio  zorganizowała dla naszych przedszkolaków i uczniów klas młodszych kolejną ciekawą imprezę.  Na początku dyrektor naszej placówki, pani Ewa Lewicka, podziękowała wolontariuszom z firmy Coca Cola za odnowienie naszej sali SI (Integracji Sensorycznej) i gabinetu rehabilitacyjnego. Potem wyraziła wdzięczność przedstawicielom wcześniej wspomnianej Fundacji Dr Clown oraz hipermarketowi Achaun za sfinansowanie owocowej uczty dla naszych uczniów i przedszkolaków. Potem się zaczęło... Nasze dzieci miały okazję żonglować talerzami, robić zwierzaki z balonów, kolorować wielki domek z kartonu no i oczywiście skosztować przepysznych owoców. Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny Fundacji Dr Clown.NIE dopalaczom - 29 września 2015 roku
W dniu 29 września 2015 r. odbyło się spotkanie dla rodziców (opiekunów prawnych) oraz nauczycieli. Tematem spotkania była profilaktyka zażywania środków psychoaktywnych – dopalaczy.
Naszym specjalistą w tej dziedzinie i prelegentem był funkcjonariusz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, który zapoznał słuchaczy z informacjami dotyczącymi zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom (opiekunom prawnym) za wzięcie udziału w spotkaniu oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie za profesjonalne przeprowadzenie spotkania dla przedstawicieli społeczności szkolnej.

Anna Grochowska


Jestem bezpieczny na drodze - 29 września 2015 roku
W dniu 29 września 2015 r. odbył się apel pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły 2015”.
Gośćmi spotkania byli funkcjonariusze Straży Miejskiej w Legionowie: zastępca komendanta pan Adam Nadworski oraz młodszy inspektor pan Tomasz Wawer. Panowie – wykorzystując prezentację multimedialną – przeprowadzili pogadankę edukacyjną dla uczniów dotyczącą zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Zwracali szczególną uwagę na noszenie odblasków, które zwiększają widoczność każdego użytkownika drogi, a w związku z tym wpływają na jego bezpieczeństwo. Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny związany z tematyką apelu. Zastępca komendanta uroczyście wręczył trzy wyróżnienia oraz uhonorował nagrodami troje laureatów. Część upominków, które otrzymali zwycięzcy została ufundowana przez Straż Miejską w Legionowie. Dodatkową atrakcją apelu były występy naszych uczniów, którzy recytowali wiersze związane z bezpieczeństwem oraz zaśpiewali wesołą piosenkę dotyczącą sygnalizacji świetlnej. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje Straży Miejskiej w Legionowie za udział w apelu oraz za przekazanie na rzecz uczniów upominków oraz materiałów odblaskowych.

Anna Grochowska
Marta Orłowska
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE - 28-29 września 2015 roku
W okresie wrzesień-październik 2015r. Fundacja „Promień Słońca”działająca na rzecz osób niepełnosprawnych realizuje  projekt „Tak to widzę - Powiat Legionowski widziany oczami osób niepełnosprawnych” finansowany z dotacji  Samorządu Województwa Mazowieckiego.  Uczestnikami projektu są uczniowie niepełnosprawni intelektualnie z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 38 w Warszawie. W dniach 28-29.09.2015r. w ramach projektu odbyły się warsztaty fotograficzne. Uczestnicy poznawali tajniki obsługi aparatu fotograficznego oraz sztuki wykonywania zdjęć pod okiem profesjonalnego fotografa. W ciągu dwóch dni młodzież fotografowała ciekawe miejsca   i obiekty w Gminach Legionowo, Wieliszew, Nieporęt, Serock.  Wykonane przez uczestników projektu zdjęcia zostaną wykorzystane do przygotowania wystawy fotograficznej pt. „Tak  to widzę - Powiat Legionowski widziany oczami osób niepełnosprawnych”.

koordynator projektu : Iwona Osypowicz

                    

Warsztaty „W kręgu tańca” w Popowie - 21-25 września 2015 r.
W tym roku, po raz kolejny, dzięki staraniom pani Żanety Ryszawa,  uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie wzięli udział w pięciodniowych warsztatach tanecznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki ARTBALE . W pięknym otoczeniu malowniczych lasów Popowa, młodzież niepełnosprawna z trzech województw, pod kierunkiem doświadczonych i charyzmatycznych instruktorów, rozwijała swoje umiejętności taneczne w zakresie „Tańców w kręgu”, „ Modern Latino” i „Improwizacji tanecznych” oraz korzystała z „Terapii Tańcem”. W programie miały też miejsce spotkania z mediatorem oraz liczne dyskoteki integracyjne.  W niezwykle ciepłej atmosferze stworzonej przez organizatorów, uczestnicy, pod opieką Pań:  Anny Skiścim i Urszuli Witaszczyk,  nie tylko rozwijali swoje talenty i czerpali z możliwości rehabilitacyjnych tańca, ale też nawiązali niezwykle cenne kontakty i przyjaźnie z nowymi kolegami z różnych regionów kraju.  Całość zwieńczyły pokazy, podczas których wszyscy z dumą prezentowali swoje nowe umiejętności.

Urszula WitaszczykRozpoczynamy bezpiecznie nowy rok szkolny - 15 września 2015 roku
W dniu 15 września 2015 r. odbyło się spotkanie dla rodziców (opiekunów prawnych). Dyrektor Placówki serdecznie powitał wszystkich przybyłych, a następnie przybliżył główne zadania przewidziane do wykonania w roku szkolnym 2015/2016. Zaprosił również rodziców do włączania się w projekty realizowane na terenie Placówki. Następnie pedagog szkolny omówił strukturę organizacyjną Placówki oraz podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem na drodze. Podkreślił bardzo dużą rolę rodzica w wychowaniu komunikacyjnym. Zwrócił uwagę na fakt, iż rodzic jest dla swojego dziecka pierwszym nauczycielem prawidłowych zachowań w ruchu drogowym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom (opiekunom prawnym) za wzięcie udziału w spotkaniu.

Anna Grochowska

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
- 1 września 2015 roku

Chcesz zobaczyć co się działo w naszej Placówce wcześniej ?
Kliknij na link!

http://www.pzszsl.republika.pl/2014-2015-1.html


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego